Pracownicy sezonowi będą opodatkowani. Rolnicy na tym zyskają?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sonia Sobczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2017,11:45 Aktualizacja: 13-09-2017,12:00
A A A

Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd przyjmie do końca tego roku - mówi Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, który koordynuje prace nad projektem.

- Koordynuję prace nad nowym rozwiązaniem dotyczącym opodatkowania pracowników sezonowych. Sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. Celem jest to, by szczególnie rolnicy mogli legalnie zatrudniać takich pracowników, płacąc niewielki podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie - wyjaśnił minister Kowalczyk.

rolnictwo, praca w rolnictwie, pracownicy sezonowi, zbiory, ogrodnictwo,

Rolnictwo potrzebuje coraz więcej pracowników sezonowych

W najbliższych latach zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie będzie rosło o 1 proc. rocznie - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Jego zdaniem najbardziej potrzebne są ręce do pracy w ogrodnictwie. -...

Jak tłumaczył, "to taki prosty ryczałtowy system, dzięki któremu zabezpieczymy też zatrudniających - na okoliczność wypadku pracownika etc.".

Zapytany, czy regulacje będą obowiązywać już od przyszłego sezonu letniego odpowiedział, że "zapewne tak".

- Z pracami legislacyjnymi startujemy zaraz po wakacjach, jest zgoda wszystkich stron - MR, MF, MRPiPS, MRiRW - na takie rozwiązanie. Chciałbym, aby rząd przyjął ten projekt do końca roku - wskazał minister Kowalczyk.

Jak podkreślił, "przy okazji rozwiązujemy problem rejestracji pracowników z zagranicy, co jest ważne również dla bezpieczeństwa państwa". Na pytanie, czy rząd dysponuje statystykami pokazującymi skalę tego zjawiska, odpowiedział: - Mamy statystki dotyczące wydanych zgód na wjazd - jest ich ponad milion. Nie wiemy natomiast, ile osób wjechało, ile pracuje.

rolnictwo, praca w rolnictwie, pracownicy sezonowi, zbiory, ogrodnictwo,

Nielegalnie pracowali w rolnictwie. Sprawy są już w sądach

Przed sądem zakończą się sprawy nielegalnego zatrudniania obcokrajowców w jednym z gospodarstw oraz w firmie o profilu rolniczym z województwa warmińsko-mazurskiego.. Tamtejszy oddział Straży Granicznej w ramach swojej działalności...

Pytany o kontrowersje wokół sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy, Kowalczyk stwierdził, że jeśli są braki na rynku pracy i uzupełniają je pracownicy z zewnątrz, to nie jest źle.

Na uwagę, że z drugiej strony Polacy ciągle jeszcze wyjeżdżają do pracy na Zachód, minister wskazał: - Jesteśmy za tym, by wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosły i to będzie wymuszane - tak przez płacę minimalną, jak przez rynek. Dopóki jednak pod tym względem nie dogonimy Zachodu, to zawsze będzie tak, że ktoś będzie wyjeżdżał po lepszy zarobek. Wzrost zarobków w naszym kraju nie nastąpi od razu, lecz ewolucyjnie. Płace u nas rosną szybciej niż na Zachodzie, ale trochę czasu minie, zanim wyrównamy ich poziom - zakończył polityk.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu