Praca w rolnictwie coraz bezpieczniejsza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,11:45 Aktualizacja: 26-08-2016,12:21
A A A

W ciągu roku w rolnictwie rejestrowanych jest średnio 21 tys. rocznie. W ubiegłym odnotowano 63 wypadki śmiertelne. - Na szczęście wypadkowość w rolnictwie spada - podkreśla Główny Inspektorat Pracy.

Na wzrost bezpieczeństwa w rolnictwie ma wpływ nie tylko rosnąca świadomość gospodarzy, lecz także postępująca mechanizacja i inwestycje w nowoczesne maszyny.

- Z roku na rok odnotowujemy coraz mniejszą liczbę wypadków, w tym śmiertelnych. Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi postępowania kontrolne związane z wypadkami osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zdarzeń w rodzinnych gospodarstwach postępowanie prowadzi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - mówi Jakub Chojnicki, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy.

lubelszczyzna, wypadki na polu, blinów drugi, branewka

Przejechany przez własny ciągnik. Podczas prac trzeba uważać!

Na Lubelszczyźnie tylko jednego dnia doszło do dwóch wypadków podczas prac polowych. Dwóch gospodarzy z ciężkimi obrażeniami ciała trafiło do szpitali. Policja apeluje o rozwagę. We wtorek wieczorem w miejscowości Blinów...

W 2015 roku do KRUS zgłoszono 20.154 wypadki, czyli o 8,1 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Odnotowano 63 wypadki śmiertelne - o 14 (18,2 proc.) mniej niż rok wcześniej. Wypłacono ponad 14,3 tys. odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci (-8,1 proc.).

- Najczęstszą przyczyną wypadków od lat pozostaje kategoria upadek osób, i to zarówno na płaskiej powierzchni, jak i z wysokości. To blisko 6,8 tys. poszkodowanych i 47,1 proc. wypłaconych odszkodowań - wyjaśnia Chojnicki.

13,2 proc. wypadków to uszkodzenia związane z pracą maszyn i urządzeń (blisko 1,9 tys. poszkodowanych). Z kolei 12,4 proc. to wypadki z udziałem zwierząt (uderzenie, przygniecenie lub pogryzienie) i prawie 1,8 tys. poszkodowanych. W przypadku wypadków śmiertelnych główną przyczyną jest uderzenie i przejechanie przez środek transportu będący w ruchu.

Wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym wyniósł 10,3 wypadków na tysiąc ubezpieczonych (o 0,5 mniej niż w 2014 roku). Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim (14,9), podlaskim (12,2), wielkopolskim (12,1) i lubelskim (12,0), zaś najniższą opolskie (6,2), śląskie (7,1) oraz zachodniopomorskie (7,6).
policja, wypadek, Biała Podlaska, traktor, ciągnik, prokuratura

Traktorzysta zginął w zderzeniu z wozem strażackim OSP

Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej oraz policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w środę na drodze wojewódzkiej nr 816 w miejscowości Szostaki. 65-letni traktorzysta, którym był mieszkaniec gminy...

W pierwszym półroczu br. do KRUS zgłoszono 9.428 wypadków, czyli o 6,2 proc. mniej niż rok temu. - Na wzrost bezpieczeństwa, oprócz prowadzenia działań uświadamiających, na pewno ma wpływ wymiana parku maszynowego. Nowoczesne maszyny są dużo bezpieczniejsze niż te kupowane 30 czy 40 lat temu - ocenia ekspert Głównego Inspektoratu Pracy.

- Polska nie wyróżnia się negatywnie na tle innych krajów. W Wielkiej Brytanii rocznie notowanych jest bowiem około 50 wypadków śmiertelnych. W inspekcjach pracy w krajach Unii Europejskiej różnie rozwiązywana jest kwestia oddziaływania na sektor rolny - mówi Chojnicki.

W Polsce pracownicy PIP nie mają uprawnień do prowadzenia kontroli, skupiają się więc na działaniach prewencyjno-promocyjnych i akcjach uświadamiających prowadzonych wśród rolników. A rolnictwo obok górnictwa i budownictwa jest jedną z najbardziej wypadkowych gałęzi produkcji...

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu