Powstanie wielka fabryka chipsów? Uprawa ziemniaków może się opłacić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2021,11:20 Aktualizacja: 30-06-2021,11:24
A A A

Pod Środą Śląską (woj. dolnośląskie) spółka Budimex na zlecenie Frito Lay Sp. z o.o., czyli wielkiego producenta chipsów i innych przekąsek ma wybudować nową fabrykę. Może to być szansa dla rolników na pozyskanie dużego kontrahenta.

W czerwcowym raporcie dla inwestorów Zarząd Budimeksu S.A. zawiadomił, że zawarł list intencyjny z Frito Lay Sp. z o.o. na budowę zakładu Frito Lay w Polsce, wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną.

frytki, belgia, frytki belgijskie, susza rolna, produkcja ziemniaków, bulwy

Przez suszę nawet frytki będą krótsze

Coraz lepiej widać, że tegoroczna fala upałów i związana z nią susza, ma wiele negatywnych skutków, o których mało kto wcześniej mógł nawet pomyśleć. Belgijscy rolnicy, zwracają uwagę, że zbiory ziemniaków w ich...

Do 15 lipca ma zostać podpisana umowa opiewająca na 343 mln złotych netto. Zgodnie z uzgodnieniami, rozpoczęcie robót zaplanowano na 1 sierpnia, a ich finalizacja miałaby nastąpić z końcem przyszłego roku.

Frito-Lay to amerykański producent znany przede wszystkim z chipsów oraz chrupek i innych przekąsek. Jest częścią gigantycznego koncernu PepsiCo. Inwestycja ma być zlokalizowana w miejscowości Święte (gm. Środa Śląska), ale firma nie chce o niej rozmawiać.

- Generalną naszą zasadą jest, aby nie komentować przyszłych planów i zamierzeń, dopóki nie staną się rzeczywistością - przekazał "Gazecie Wrocławskiej" Julian Krzyżanowski z działu PR korporacji.

Według dziennika, Frito Lay to kolejny wielki gracz na rynku spożywczym, którego zapotrzebowanie na surowiec będzie zmieniało rodzaj upraw w tamtym regionie Polski.

"Wielu okolicznych rolników współpracujących z oławskim Lorenz Bahlsen czy strzelińskim McCainem przestawiło produkcję na uprawę ziemniaków. Zwykle fabryki podpisują kontrakty na dostawę określonej ilości surowca, oferując plantatorom dostęp do najbardziej pożądanych odmian i wiedzy o nowoczesnej uprawie. Fabryka chipsów The Lorenz Bahlsen współpracuje stale z około 80 rolnikami. Podobnie produkujący frytki McCain, odbierający ziemniaki od producentów zlokalizowanych w promieniu aż 80 kilometrów od fabryki w Strzelinie" - czytamy w "Gazecie Wrocławskiej".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu