Przez suszę nawet frytki będą krótsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2018,9:00 Aktualizacja: 23-09-2018,9:51
A A A

Coraz lepiej widać, że tegoroczna fala upałów i związana z nią susza, ma wiele negatywnych skutków, o których mało kto wcześniej mógł nawet pomyśleć.

Belgijscy rolnicy, zwracają uwagę, że zbiory ziemniaków w ich kraju będą mniejsze o 25 proc., a w dodatku bulwy będą mniej dorodne - informuje "Gazeta Wyborcza".

produkcja ziemianaka, plonowanie ziemniaka, zbiory ziemniaka, ceny ziemniaka

Mniej ziemniaków, wyższe ceny

Produkcja ziemniaków w UE będzie znacznie niższa niż rok wcześniej. Bruksela prognozuje, że przeciętny plon obniży się o 12 proc. w skali roku. A jeszcze w lipcu spadek ten określano na ok. 6 proc. Największego spadku (aż o 25 proc.)...

Miłośnicy tradycyjnych frytek z tego kraju mogą w tym roku poczuć się rozczarowani ich długością. - Z powodu suszy mniejsze są ziemniaki, więc będziemy jedli także mniejsze frytki - stwierdził w rozmowie z gazetą "Sudpresse" Pierre Lebrun, prezes Walońskiego Stowarzyszenia Plantatorów Ziemniaków.

Plantatorzy twierdzą, że frytki mogą zmaleć o około 3 cm. Dla Belgów będzie to cios, bo - szczególnie z majonezem - to jedna z ich narodowych potraw.

- Generalnie, by otrzymać długie frytki, trzeba pracować z bulwami o średnicy większej niż 50 milimetrów. Otrzymujemy wtedy produkt długości 8-9 cm. Tym razem, ponieważ bulwy są mniejsze, to i frytki będą krótsze - tłumaczył szef stowarzyszenia.

Problemy wynikające z suszy mają też plantatorzy ziemniaków na południu Wielkiej Brytanii, w Holandii, Francji czy na zachodzie Niemiec.

Belgia, o czym informował np. "The Guardian", wystąpiła w sierpniu do Unii Europejskiej o specjalne wsparcie dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku suszy.
 

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij