Polska zasuszona. Mapa na żółto i czerwono

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2019,17:25 Aktualizacja: 19-07-2019,18:35
A A A

"Monitoring i prognoza warunków glebowych" to nowa tematyka dostępna w serwisie geoportal.gov.pl. Można w niej sprawdzić przewidywane warunki glebowe w dowolnym miejscu Polski, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem.

Ten funkcjonujący w oparciu o Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju portal służy przede wszystkim do obrazowania danych z ewidencji gruntów i budynków czy uzbrojenia terenów, a także planów zagospodarowania przestrzennego.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa

Niemal wszystkie województwa wciąż są zagrożone suszą

W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw. "W szóstym...

Od niedawna na mapie pojawiły się dane bardzo interesujące rolników.

"Codzienna aktualizacja poziomu wilgotności gleby jest opracowywana w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne" - zapewnia MIiR.

Włączenie na portalu warstwy "Monitoring i prognoza warunków glebowych" powoduje wyświetlenie mapy hipsometrycznej, wykorzystującej barwy do przedstawienia stopnia wilgotności gleby.

Obszary o niewielkiej wilgotności oznaczone są kolorem czerwonym, zaś o dużej - zielonym.

Aby precyzyjnie odczytać prognozowaną wartość wilgotności gruntu należy kliknąć w wybranym punkcie.

Mapa aż uderza po oczach, mieniąc się barwami żółtą i czerwoną. Oznacza to, że cały obszar Polski jest mocno wysuszony, co widać na polach.

[WIDEO] Sytuacja w gminie Krotoszyce (woj. dolnośląskie) jest tragiczna | źródło: TV Regionalna.pl


mała retencja, zbiorniki retencyjne, gromadzenie wody, jan krzysztof ardanowski, nabór wniosków

Setki milionów czekają na rolników. W sierpniu minister ogłosi program

- We wrześniu rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie inwestycji tzw. małej retencji, czyli na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych i systemów nawodnieniowych - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

Warto dodać, że wykorzystywane w usłudze dane o prognozowanych warunkach glebowych zostały przygotowane w ramach projektu METEOPG, stanowiącego wspólne przedsięwzięcie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa).

Projektem kieruje prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski przy współudziale dr. inż. Grzegorza Nykiela.

- Parametry opisujące prognozowany stan gleby z powodzeniem można wykorzystać do racjonalnego planowania gospodarki wodnej. Wilgotność gleby jest również jednym z najważniejszych współczynników fizycznych w rolnictwie oraz sadownictwie i ma decydujący wpływ na proces wegetacji roślin. Wdrożenie wyników prognozowania z systemu METEOPG w serwisie geoportal.gov.pl stanowi nową jakość w procesie zarządzania rolnictwem, sadownictwem i leśnictwem - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" prof. Figurski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu