Niemal wszystkie województwa wciąż są zagrożone suszą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2019,13:00 Aktualizacja: 13-07-2019,13:39
A A A

W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.

"W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

susza, Wielkopolska, straty w rolnictwie, Wielkopolska Izba Rolnicza

Poważne straty wskutek suszy w Wielkopolsce

Z sięgającymi nawet 70 proc. stratami w zbiorach związanymi z suszą muszą się liczyć wielkopolscy rolnicy - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. Do tej pory 89 gmin poinformowało wojewodę wielkopolskiego o rozpoczęciu szacowania szkód...

Największy deficyt wody - podobnie jak w poprzednim okresie raportowania (1 V-30 VI) - notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Duży deficyt wody stwierdzono na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.

Obecnie suszą objęte jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim.

Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw - zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku - w 1333 gminach Polski (53,8 proc.). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania wystąpienie suszy w tych uprawach poszło w górę o 115 gmin.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu