Polska przedstawi w Brukseli informację w sprawie skandalu mięsnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2019,12:30 Aktualizacja: 06-02-2019,16:17
A A A

Polska ma przedstawić 11 lutego w Brukseli informacje dotyczące nielegalnego uboju krów - poinformowała Anca Paduraru, rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Chodzi o comiesięczne spotkanie ekspertów ds. żywności, zwierząt i paszy z państw członkowskich, które odbędzie się 11 lutego. - KE poprosiła Polskę, by przedstawiła informacje dotyczącą sytuacji (nielegalnego uboju krów - PAP) - powiedziała Paduraru.

kontrola mięsa, czechy, Miroslav Toman, jan krzysztof ardanowski, kontrola rzeźni

Czesi nie chcą handlowej wojny, ale stawiają nam warunki

Jan Krzysztof Ardanowski, minister poinformował Miroslava Tomana, szefa resortu rolnictwa w Pradze, że do końca marca wprowadzone zostaną zmiany legislacyjne w sprawie stałego nadzoru kamer w polskich rzeźniach. "W rozmowie telefonicznej...

Od 4 lutego, grupa audytorów Komisji Europejskiej ocenia sytuację, wizytując ubojnie w Polsce. W ciągu miesiąca ma być przedstawiony raport w tej sprawie. KE nie prezentuje żadnych wstępnych wniosków. - Wizyta wciąż się odbywa - zaznaczyła rzeczniczka.

W piątek KE informowała, że mięso z nielegalnego uboju krów w rzeźni w Polsce trafiło do 14 krajów UE. Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Węgry.

Chodzi o nielegalny ubój chorych krów, który został pokazany kilka dni temu w reportażu TVN. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Na prośbę KE Polska uruchomiła 29 stycznia system szybkiego ostrzegania dotyczący żywności i paszy oraz poinformowała państwa członkowskie o wydarzeniach. System pozwala na śledzenie transportu mięsa i wycofywanie go z obrotu. Polskie władze poinformowały KE, że rzeźnia została zamknięta.

[WIDEO] Problemy rolników to dziś nie tylko trzoda chlewna, ale również bydło. Afera z nielegalnym ubojem spowodowała gwałtowny spadek cen skupu żywca


Według unijnego prawa przed ubojem wszystkie zwierzęta muszą przejść kontrolę w obecności lekarza weterynarii. Mięso musi zostać zbadane przez lekarza weterynarii także bezpośrednio po uboju.

Nie może zostać uznane za zdatne do spożycia, jeżeli zwierzę cierpi na choroby.

Wszelkie mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi, w przypadku którego nie ma pełnej gwarancji zgodności z przepisami UE, musi zostać natychmiast wycofane z rynku, zwłaszcza gdy nie ma pewności, że nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu