Podejrzane transakcje ziemią pod lupą agencji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2016,7:55 Aktualizacja: 11-02-2016,8:35
A A A

Agencja Nieruchomości Rolnych przeprowadza dodatkową analizę wszystkich transakcji sprzedaży ziemi, które budziły wątpliwości - poinformował w Sejmie Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa.

Odpowiadając na pytanie kilku zachodniopomorskich posłów PiS, dotyczące działań podjętych przez administrację państwową w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży ziemi należącej do Skarbu Państwa, Babalski zapewnił, że szereg spraw jest w tej chwili skierowanych do organów ścigania.

ziemia, ANR, grunty rolne, KRiR, Wiktor Szmulewicz, ustawa,

Izby Rolnicze pozytywnie oceniają projekt dot. zakazu sprzedaży ziemi

Samorząd rolniczy pozytywnie ocenia projekt ustawy dotyczący wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi, w tym zapis o 5-letnim zakazie sprzedaży gruntów - poinformował resort rolnictwa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W...

Oddział terenowy ANR w Szczecinie przeprowadza dodatkową analizę wszystkich transakcji, które budziły wątpliwość i były jako takie zgłaszane przez rolników. - Badamy nie tylko to, co się działo w Zachodniopomorskiem, ale również w innych oddziałach agencji w całym kraju - zapewnił.

Michał Jach (PiS) przypomniał, że obrót ziemią z zasobów Skarbu Państwa budził na Pomorzu Zachodnim ogromne emocje, które skutkowały min. protestami rolników. Gospodarze sprzeciwiali się głównie sprzedaży gruntów cudzoziemcom na tzw. słupy. Podkreślił, że poprzedni rząd nie uszczelnił prawa, tak by ograniczyć lub zlikwidować te patologie, szczególnie obecne w tych zachodniopomorskich powiatach, gdzie jest wyjątkowo żyzna gleba.

Wiceminister przyznał, że główne nieprawidłowości dotyczyły sprzedaży ziemi w przetargach, w których udział brały osoby "mogące działać na rzecz osób trzecich". Przypomniał, że minister rolnictwa w listopadzie ub.r. polecił prezesowi ANR wstrzymanie przetargów na ziemię.

Babalski poinformował także, że w opracowanym przez resort projekcie ustawy "O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa" wprowadzono pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi.
ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, zakup polskiej ziemi, ochrona ziemi rolniczej

Jurgiel: państwowych gruntów nie kupimy. Możliwa będzie dzierżawa

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa mówi, że przez pięć lat państwowej ziemi nie będzie można kupić, a tylko wydzierżawić. Stosowne przepisy chce wprowadzić kierowany przez niego resort. - W związku z tym, że ustawa o kształtowaniu ustroju...

Projekt ten zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupem i powinien zapobiec w powstawaniu nieprawidłowości w gospodarowaniu nią - zapewnił polityk. - Projektowana ustawa utrudni bądź zlikwiduje możliwość nabycia nieruchomości na tzw. słupy - zaznaczył.

- Celem jest wsparcie gospodarstw rodzinnych. W projekcie uwzględniono rozwiązania przyjęte po protestach rolników w woj. zachodniopomorskim - to sankcje finansowe za niedotrzymanie przez nabywać zobowiązania do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na nabytej ziemi, jak i zakaz obciążania takiej ziemi hipoteką bez zgody ANR" - dodał wiceminister rolnictwa.

Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r., czyli w przeddzień końca obowiązywania 12-letniego okresu ochrony polskiej ziemi przez wykupem jej przez obcokrajowców. Na mocy tej ustawy, moc stracą przepisy znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 5 sierpnia 2015 r

Jak podkreślił Babalski, decyzją prezesa ANR wszystkie prace w zakresie wyeliminowania nieprawidłowości odbywać się będą przy udziale rad społecznych, powołanych w ostatnich tygodniach przez dyrektorów oddziałów ANR oraz regionalnych izb rolniczych.

Dyrektorzy oddziałów terenowych ANR zostali np. zobowiązani do bieżącego reagowania i analizowania wątpliwości na temat bezstronności członków komisji przetargowych. - Jeśli będą mieć wątpliwości, mają obowiązek poinformować o nich m.in w prokuraturę - powiedział na koniec wiceminister.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu