Podejrzane praktyki na rynkach pasz i nawozów. KRIR domaga się kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2022,10:30 Aktualizacja: 28-10-2022,10:33
A A A

O zbadanie sytuacji na rynku zbóż paszowych w Polsce, a także o skontrolowanie rynku nawozów wystąpił samorząd rolniczy do szefów Najwyższej Izby Kontroli i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według wnioskodawców z Krajowej Rady Izb Rolniczych, z informacji uzyskiwanych od rolników wynika, że na polski rynek trafiły tak znaczne ilości zboża paszowego, że wypełniło się miejsce na ziarno od polskich producentów, którzy obecnie mają trudności ze zbyciem tegorocznych zbiorów.

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, KRIR, rynek nawozów, zakłady nawozowe, ceny nawozów

KRIR domaga się pilnej interwencji na rynku nawozów

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z wnioskiem o szybkie wypracowanie mechanizmów interwencji na rynku nawozów w tym i w przyszłym roku oraz wykrycia ewentualnych...

"Napływ zbóż paszowych i rzepaku z Ukrainy w odczuciu rolników odbywa się w sposób niekontrolowany, szczególnie jeżeli chodzi o zboża przemysłowe (lub pod szyldem przemysłowych), co prowadzi do zachwiania sytuacji rynkowej w sektorze. Problemy ze zbytem zboża konsumpcyjnego wskazują na znaczny napływ również zboża wysokiej jakości lub stosowanie w produkcji żywności zbóż o niższej jakości. Praktyki polegające na zakupie najtańszego dostępnego surowca mogą być nie w pełni zgodne z prawem" - argumentuje KRIR w wystąpieniu do NIK i UOKiK.

Do tych instytucji trafiła także prośba samorządu rolniczego o uwzględnienie w planach kontroli systemu sprzedaży nawozów mineralnych z Grupy Azoty i Grupy Orlen w ramach umów dystrybucyjnych, rejonizacji sprzedaży i sprzedaży poza umowami dystrybucyjnymi.

"Obserwowane ostatnio drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych oraz przerwy w produkcji i dostawach niekorzystnie wpływają na możliwość prowadzenia produkcji rolnej. Skutkiem tak rozchwianego rynku może być drastyczny spadek polonów i w konsekwencji brak samowystarczalności żywnościowej Polski" - zaznaczają izby.

Zwróciły się ponadto do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o wypracowanie w możliwie krótkim czasie mechanizmów interwencji na rynku nawozów w tym i w przyszłym roku oraz wykrycia ewentualnych zmów cenowych odnośnie nawozów azotowych, potasowych i wieloskładnikowych. Chodzi m.in. o to, aby zapobiec przestojom w produkcji nawozów, spowodowanym ceną surowców do produkcji, jakie miały miejsce w sierpniu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu