Pierwsza dama chwali i docenia wiejskie gospodynie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2020,8:40 Aktualizacja: 05-10-2020,8:44
A A A

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans. Wieś rozwija się, unowocześnia i to w dużym stopniu zasługa kobiet, które dbają też o pielęgnowanie tradycji - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama uczestniczyła w Lublinie w gali finałowej regionalnego konkursu dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa".

kolno, andrzej duda, rozwój obszarów wiejskich, koła gospodyń wiejskich, strażacy z osp

Prezydent docenia wiejskie gospodynie i strażaków z OSP

- Mamy w tej chwili ponad 8 tys. kół gospodyń wiejskich, z których większość to koła nowe - mówił Andrzej Duda, uczestniczący w Kolnie (woj. podlaskie) w konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów...

Żona prezydenta przypomniała, że tradycja Kół sięga XIX wieku. - W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia społecznego w małych ojczyznach. To właśnie dzięki zaangażowaniu pań, dzięki niezwykłej energii, dzięki temu, że potrafią panie podejmować szybkie i trafne decyzje, znają potrzeby środowiska, wieś wspaniale się rozwija - powiedziała.

Kornhauser-Duda zaznaczyła, że budzi jej uznanie szacunek dla tradycji okazywany na Lubelszczyźnie. - Tutaj nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, by w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych cieszyć się płodami ziemi. To tutaj śpiewa się piękne ludowe piosenki, to tutaj pielęgnuje się piękne ludowe tańce i wreszcie tworzy się piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą w głównej mierze kobiet - powiedziała.

Główną ideą konkursu "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa", zorganizowanego przez samorząd województwa, było promowanie dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny, zwłaszcza tradycji kulinarnych regionu i propagowanie sztuki ludowej. Motywem przewodnim konkursu były jabłka. Konkurs objęła patronatem para prezydencka.

Do finału zakwalifikowało się 128 Kół Gospodyń Wiejskich. Rywalizację na najlepszą szarlotkę wygrały panie z Pukarzowianki (pow. tomaszowski), na najlepszą potrawę w wykorzystaniem lubelskich jabłek - koło z Rossoszy (pow. bialski), którego członkinie przygotowały "Lekko pikantną zupę jabłkową z czipsami z boczku".

Za najpiękniejsze rękodzieło jury konkursu uznało kompozycję kwiatową wykonaną przez koło Kukułczanki z powiatu biłgorajskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu