Odra nie będzie już zalewać pól i łąk. Rusza budowa wałów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2016,9:35 Aktualizacja: 03-10-2016,10:15
A A A

150 mln zł otrzymało Pomorze Zachodnie od Banku Światowego na prace melioracyjne na Odrze. W październiku rozpocznie się budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego. W planach jest także rewitalizacji Międzyodrza.

- Wały cofkowy rzeki Odry przy rzece Myśli chroniące mieszkańców Chlewic i Porzecza będą skonstruowane w sposób nowatorski - powiedział Maciej Humiczewski, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. - Do tej pory umocnienia tworzono wzdłuż rzeki. My wybudujemy dwa odcinki wałów, o długości 2,5 km, które będą okalały miejscowości i chroniły zabudowania. Dzięki temu nie będziemy obudowywać obszarów, które mogą być naturalnymi terenami zalewowymi - dodał.

dorzecze Wisly i Odry, wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne

Wisła i Odra będą mniej groźne? Są pieniądze na budowę wałów

W latach 2016-2022 na budowę nowych wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych w dorzeczach Wisły i Odry wydamy ok. 1,2 mld euro - poinformował resort środowiska. We wtorek w Warszawie została podpisana stosowna umowa...

Humiczewski powiedział, że zabezpieczane teraz tereny były regularnie zalewane wodami Myśli. - Zdarzało się, że gospodarze podczas powodzi nie mieli szansy na bezpieczne wyprowadzenie bydła hodowlanego. Zwierzęta zostawały na wyspach, do których nie można było dotrzeć. Woda zalewała nie tylko pola i łąki, ale też budynki. Były przypadki, że woda na polach stała przez 150 dni w roku uniemożliwiając gospodarzom prace - tłumaczy.  

Nowe wały przebiegają przez prywatne tereny, na których nie ma budynków mieszkalnych. Właściciele 34 nieruchomości, przez które przechodzi budowa, po wywłaszczeniu otrzymają kompensację za zajętą ziemię.  

Równolegle prowadzona będzie modernizacja polderu Marwickiego, polegająca na budowie dwóch wałów wzdłuż Odry o łącznej długości ok. 6 km. Projekt zakłada stworzenie obwałowań wraz uszczelnieniem wałów przesłoną przeciwfiltracyjną. Dzięki tej inwestycji zabezpieczone zostaną miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz część Gryfina i znajdująca się w jej pobliżu Elektrownia Dolna Odra. Łącznie to obszar o powierzchni 1500 ha.
Die Internationale Gruene Woche, zielony tydzień w berlinie, Pomorze Zachodnie

Pomorze Zachodnie na targach Zielony Tydzień w Berlinie

Pomorze Zachodnie po raz 14 zaprezentuje się podczas największych na świecie targów żywności i rolnictwa Zielony Tydzień, które w piątek rozpoczną się w Berlinie i potrwają do 24 stycznia. Region i swoje produkty będzie promowało tam...

Realizacja projektu zwiększy efektywność ochrony przeciwpowodziowej, a cały system będzie zintegrowany i kompletny. Zakończenie tych dwóch inwestycji planowane jest na październik 2018 r.

Inwestycja sfinansowana przez Bank Światowy obejmuje również rewitalizację Międzyodrza, czyli obszaru między Odrą Zachodnią a Regalicą, gdzie znajduje się Park Krajobrazy Dolina Dolnej Odry.

Inwestycje w woj. zachodniopomorskim to część Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. W latach 2016-2022 na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych w dorzeczach Odry i Wisły planowane jest wydanie ok. 1,2 mld euro.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu