Obwody łowieckie i dzierżawy bez zmian jeszcze przez rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2021,18:50 Aktualizacja: 01-04-2021,19:02
A A A

Weszła w życie nowelizacja Prawa łowieckiego, której efektem jest przedłużenie obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich jeszcze przez rok - przypomina resort klimatu i środowiska.

Nowe przepisy przesuwają z 31 marca na 31 grudnia 2021 r. termin, w którym sejmiki województw są zobowiązane do dokonania nowych podziałów województw na obwody łowieckie i zaliczenia ich do poszczególnych kategorii.

prawo łowieckie, obwody łowieckie, szkody łowieckie, Andrzej Duda

Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego

Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego - podała kancelaria prezydenta. Ustawa daje sejmikom wojewódzkim czas do końca grudnia na podział województw na obwody łowieckie. Nowa regulacja ma zapewnić ciągłość dzierżaw...

Dotychczasowe podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenie obwodów do poszczególnych kategorii zachowają ważność do 31 marca 2022 r. Nowelizacja przedłuża czas obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizowanej ustawy do 31 marca 2022 r.

Także podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii, których dokonały sejmiki województw, zachowują ważność i zaczną obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2022 r.

"Tym samym jeszcze przez rok obowiązywać będzie dotychczasowy podział kraju na obwody łowieckie a umowy dzierżaw obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie nowelizowanej ustawy będą obowiązywać do końca marca 2022 r." - przypomniał resort.

Według ministerstwa, nowelizacja pozwoliła uniknąć poważnych skutków dla gospodarki łowieckiej, w tym walki z ASF, oraz szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań z tytułu szkód łowieckich na terenie tych województw, których sejmiki do chwili obecnej nie podjęły uchwał w sprawie podziału województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii.

Resort dodał, że skutkiem wejścia w życie ustawy dla stosowania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 18 stycznia 2021 r. ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców, będzie konieczność ponownego złożenia wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich przez koła łowieckie na zasadach określonych w tym rozporządzeniu.

"Utracą tym samym moc prawną wnioski o dzierżawę obwodów łowieckich złożone przed dniem wejścia w życie ustawy, a także uchwały komisji w sprawie oceny wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich i wnioskodawców" - wyjaśniono.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj