Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2021,9:20 Aktualizacja: 31-03-2021,9:25
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego - podała kancelaria prezydenta. Ustawa daje sejmikom wojewódzkim czas do końca grudnia na podział województw na obwody łowieckie.

Nowa regulacja ma zapewnić ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.

prawo łowieckie, obwody łowieckie, szkody łowieckie, senat

Prawo łowieckie bez poprawek w Senacie

Senat przyjął bez poprawek nowelizację Prawa łowieckiego, dającą sejmikom województw więcej czasu na podjęcie uchwał w sprawie podziału województw na obwody łowieckie. Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 77 senatorów,...

Przepisy przewidują, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r

Jak wskazała kancelaria prezydenta, głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej - wskazała kancelaria prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 31 marca 2021 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt