Nowy minister nie widzi sensu budowy na granicy zapory przed ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2018,14:00 Aktualizacja: 23-06-2018,16:58
A A A

- Na razie nie widzę wielkiego sensu budowy na wschodniej granicy Polski zapory przed dzikami, które mogą być zarażone afrykańskim pomorem świń - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Nowy szef resortu rolnictwa, pytany na konferencji prasowej, czy jest zwolennikiem budowy płotu przeciw ASF na wschodniej granicy Polski, wskazał na wątpliwości, jakie się przy tej okazji rodzą.

asf w polsce, asf u świń, lubelszczyzna, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii

ASF. Wirus zabił kolejne setki świń

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem, w gminach Ruda Huta, Dębowa Kłoda i Sosnówka. Hodowano w nich łącznie 440 świń - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. 129. ognisko ASF wykryto w gospodarstwie...

Dodał, że chodzi np. o jego koszt, jak i ewentualną skuteczność w powstrzymywaniu dzików z Białorusi i Ukrainy, które będą chciały przejść przez polską granicę.

Minister przypomniał, że pierwsze martwe dziki zarażone wirusem ASF znaleziono w lutym 2014 roku przy granicy z
Białorusią. Dodał, że wówczas część ekspertów przekonywała, by w tym miejscu, w dwóch-trzech powiatach wybić wszystkie świnie i dziki, co mogłoby załatwić problem.

Ardanowski podkreślił, że nie było na to zgody rządzącej wówczas kolacji PO-PSL. - Bagatelizowano problem dzików - dodał. Polityk przypomniał, że Polska wystąpiła do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o opinię, czy płot jest skuteczną zaporą przed ASF. - Czekamy na odpowiedź. Od tego uzależniona jest decyzja (ws. budowy - PAP). Ona musi być bardzo racjonalna - wskazał.

Dopytywany, czy jest przeciwnikiem budowy płotu, odpowiedział: - Nie widzę sensowności w tej chwili, jeżeli ktoś mnie do tej sensowności przekona, to będę wspierał w budowie, ale na razie, wielkiego sensu w tym nie widzę.

W tym roku ASF u świń ujawniono w 27 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u trzody chlewnej. Wykryto ją w Polsce w lutym 2014r. Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto do 17 czerwca wykryto 2293 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu