ASF. Wirus zabił kolejne setki świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2018,10:00 Aktualizacja: 23-06-2018,10:40
A A A

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem, w gminach Ruda Huta, Dębowa Kłoda i Sosnówka. Hodowano w nich łącznie 440 świń - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

129. ognisko ASF wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Ruda Huta, w powiecie chełmskim, w którym hodowano siedem świń; 130. ognisko - w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim, gdzie było 400 świń, zaś 131. ognisko w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, było w nim 33 świnie.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

ASF zagraża województwom o największej koncentracji świń

Wirus ASF już pod koniec ubiegłego roku przedostał się za Wisłę. Powoli zaczyna on zagrażać województwom w Polsce, w których występuje największa koncentracja produkcji trzody chlewnej. Produkcja trzody chlewnej w woj. wielkopolskim,...

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF wykryto na obszarach już objętym ograniczeniami bądź obszarach zagrożenia w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W tym roku ASF u świń ujawniono w 27 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u trzody chlewnej. Wykryto ją w Polsce w lutym 2014r. Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto do 17 czerwca wykryto 2293 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA