Narodowy Holding Spożywczy ma być szansą na rozwój KSC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2018,8:10 Aktualizacja: 24-07-2018,8:19
A A A

Planowany Narodowy Holding Spożywczy jest szansą na rozwój Krajowej Spółki Cukrowej, która musi dywersyfikować produkcję – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa  podczas otwarcia nowego magazynu cukru w Cukrowni Krasnystaw, należącej do KSC.

Krajowa Spółka Cukrowa ma być głównym elementem holdingu spożywczego, którego utworzenie zapowiada rząd. - W oparciu o KSC i te skonsolidowane z nią, połączone inne podmioty możemy rozwinąć w Polsce przetwórstwo rolno-spożywcze z udziałem państwa i z udziałem rolników - powiedział szef resortu.

plan dla wsi, zwrot za paliwo rolnicze, holding rolno-spożywczy, jan krzysztof ardanowski, mateusz morawiecki

Plan dla wsi będzie wdrażany tuż po wakacjach (wywiad)

Plan dla wsi to nowe otwarcie polityki rolnej, będzie on wdrażany tuż po wakacjach - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Panie ministrze, od czego zacznie się realizacja planu dla wsi, który rząd...

W skład holdingu, oprócz KSC, mają wejść inne podmioty Skarbu Państwa - spółka Elewarr (posiadająca duże magazyny zbożowe), oraz rynki hurtowe, które - jak podkreślił polityk - powinny nie tylko zajmować się wynajmem powierzchni handlowej, ale być bardziej aktywne na rynku rolnym.

W holdingu znajdzie się także około 40 gospodarstw Skarbu Państwa, o łącznej powierzchni około 100 tys. ha, którymi zarządza KOWR, a które, zdaniem Ardanowskiego, powinny być centrami rozwoju hodowli roślin, hodowli zwierząt, zachowania zasobów genetycznych najważniejszych gatunków w Polsce.

Minister podkreślił, że należące do holdingu podmioty, choć powiązane ekonomicznie i organizacyjnie, zachowają niezależność.

- Będę pierwszy, który będzie protestował, jeśli byłaby próba podłączania np. bardzo słabych firm, które, nie radząc sobie na rynku, będą próbowały korzystać na tym, że inni lepiej pracują - mówił szef resortu.

Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, polski cukier, produkcja cukru, prywatyzacja ksc, sejmowa komisja rolnictwa

Prywatyzacja czy holding? Plantatorzy wciąż chcą kupić KSC

Krzysztof Nykiel, prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zapewnia, że organizacja jest cały czas zainteresowana kupnem Krajowej Spółki Cukrowej. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa szef związku...

Według Ardanowskiego KSC do tej pory jest dobrze zarządzana, miała dobre wyniki, ale sytuacja na rynku cukru się pogarsza, m.in. dlatego, że na świecie rośnie cały czas presja cukru trzcinowego, którego koszty produkcji są niższe niż cukru buraczanego.

- Cukier jest dramatycznie tani. Utrzymać się na rynku, w konkurencji już nawet nie z innymi firmami zajmującymi się produkcją cukru z buraka, tylko w konkurencji z trzciną cukrową będzie bardzo trudno, dlatego jest konieczna dywersyfikacja produkcji, szukanie nowych możliwości. Holding jest również wyjściem, wyciagnięciem ręki do Krajowej Spółki Cukrowej. Szukajmy nowych pomysłów na biznes - dodał minister.

Według polityka KSC musi szukać dodatkowych źródeł dochodów, oprócz produkcji cukru z buraków.

Minister wskazywał w tym kontekście m.in. na rozwijanie produkcji skrobi czy przetwórstwo owoców i warzyw.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i innowacyjna

Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i skoncentrowana na innowacjach, np. chcemy korzystać z bezpłatnych satelitów UE - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i podkreślił, że w rządzie jest przedstawicielem...

Ardanowski uczestniczył w otwarciu nowoczesnego magazynu do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw. Magazyn ma 5700 m kw. powierzchni, jest przeznaczony do przechowywania ok. 10 tys. ton cukru w opakowaniach big–bag (1000 kg). Budynek jest wyposażony w instalacje osuszania powietrza, wentylacji oraz ogrzewania, co ma zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania cukru.

Budowa magazynu trwała dwa lata. Koszt inwestycji to 11,5 mln zł. Będą też zamontowane instalacje do pakowania cukru w opakowania typu big-bag, co będzie kosztowało kolejne 9,5 mln zł. Janusz Stachowiak, członek zarządu KSC Janusz Stachowiak powiedział, że dzięki nowemu magazynowi spółka nie będzie musiała ponosić kosztów korzystania z obcych magazynów.

Cukrownia Krasnystaw należy do największych fabryk cukru skupionych w KSC S.A. Produkcja surowca w tym oddziale wynosi od kilku lat ponad 160 tys. ton. Podczas kampanii 2017/2018 przerobiono tam ponad 1 mln ton buraków. Podobna ilość jest zakontraktowana na obecną kampanię.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Budżet rolny krzywdzący dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Budżet na Wspólną Politykę Rolną, zaproponowany przez Komisję Europejską, jest krzywdzący dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale i tak w tej "złej" propozycji Polska będzie miała mniej obcięte środki niż inne kraje -...

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi siedem cukrowni - Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice - zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

Podstawowy przedmiot działalności KSC stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. Odbiorcami produktów spółki sprzedawanych pod marką "Polski Cukier" są firmy polskie i koncerny międzynarodowe.

Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej działa w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany.

Do Grupy Kapitałowej, oprócz Krajowej Spółki Cukrowej, należą cztery produkcyjne spółki zależne: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Stoisławiu, Fabryka Cukierków "Pszczółka" w Lublinie, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno oraz cukrownia "Moldova Zahar" SRL w Mołdawii.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu