MIR: pseudorolnicy wypaczają charakter zawodu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2021,14:15 Aktualizacja: 19-11-2021,12:46
A A A

Likwidację dopłat obszarowych funkcjonujących w obecnym kształcie i zastosowanie wzorem krajów zachodnich dopłat do produkcji - zasugerowało po raz kolejny Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej.

"Istniejący system dopłat obszarowych, kiedy nie dość jasno i precyzyjnie określa, kto może korzystać z prawa do dopłat, powoduje utrzymujący się stan pseudorolników na terenie małopolskiej wsi. Wypacza to charakter zawodu rolnika oraz zaciemnia prawdziwe oblicze ekonomicznej wartość gospodarstw" - czytamy we wnioskach z WZ MIR.

dopłaty dla rolników, wsparcie dla rolnictwa, KRIR, prow 2023-2027

KRIR: dopłaty unijne dla rzeczywiście uprawiających pola

Założenie powiązania definicji rolnika aktywnego z kwotą otrzymanych płatności bezpośrednich jest błędne - przekonuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w  uwagach do II wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej...

Chodzi tu oczywiście o pobieranie dopłat do hektarów przez właścicieli ziemi, którzy w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z jej uprawą, wydzierżawiających ją rzeczywistym gospodarzom. Jest to wspieranie fikcyjnego rolnictwa wielokrotnie wypominane rządzącym przez właścicieli gospodarstw.

Walne Zgromadzenie MIR negatywnie oceniło ponadto obecną sytuację w zakresie polityki administracji państwowej w zwalczaniu ASF, szczególnie odnośnie odstrzału dzików. W jego ocenie wszystkie odstrzały powinny być traktowane jako sanitarne.

"Tym samym zmobilizuje się koła łowieckie do intensywnego odstrzału dzików, które w konsekwencji doprowadzą do znacznego obniżenia populacji tych zwierząt" - zaznaczyli małopolscy rolnicy.

Negatywnie ocenili także wiosenną akcję ubezpieczeń dopłatowych. Ich zdaniem niedostateczna kwota przewidziana w budżecie państwa na dopłaty oraz bardzo asekuracyjne zachowanie siedmiu zakładów ubezpieczeniowych mających dopłaty państwa doprowadziło do tego, że wielu chętnych gospodarzy nie mogło ubezpieczyć upraw.

dopłaty bezpośrednie, sejmowa komisja rolnictwa, Wiktor Szmulewicz, jarosław sachajko, robert telus

Rolnicy "z Marszałkowskiej"? Nie gospodarzą, a dopłaty biorą

Na ich areałach nikt ich nie widział, za to unijne i krajowe dopłaty rolne płyną do nich szerokim strumieniem. Od lat tacy "gospodarze" są solą w oku prawdziwych rolników. Ale jeszcze nikt nic z tym problemem nie zrobił. Temat ten...

Stąd sugestia, aby w przypadku odmów ze strony wszystkich zakładów ubezpieczenia upraw, pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane zjawiskami katastroficznymi przejęło państwo.

Członkowie małopolskiego samorządu rolniczego podkreśli również, że muszą istnieć mechanizmy interwencji państwa w zakresie zagospodarowania nadprodukcji owoców. Ich uruchomienie musi odbywać się zaś na podstawie prognoz plonów pochodzących z całej Polski.

"Ceny jabłek deserowych w województwie małopolskim odmiany Ligol, Champion, Gala, Rubin i Jonaprince kształtowały się od 60 gr do 90 gr/kg, zaś cena jabłek przemysłowych wynosiła od 0,24-0,27 gr/kg. Podniesiony został również wniosek o wykorzystanie nadprodukcji polskich jabłek w produkcji niskoprocentowych alkoholi – cydru" - brzmi wniosek z walnego zgromadzenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement