Ministerstwo spełnia postulaty, OPZZ zaostrza protest

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2015,8:40 Aktualizacja: 26-02-2015,9:20
A A A
Rolnicze OPZZ zaostrzy protesty, domagając się od ministerstwa rolnictwa spełnienia postulatów. Według resortu załatwiona jest sprawa odszkodowań za szkody wyrządzone przez dziki, a zwrot kosztów zakupu kwot mlecznych jest nie do zrealizowania.
 
Resort rolnictwa podkreśla, że do postulatów OPZZRiOR odniósł się w memorandum z 19 lutego. Wynika z niego, że większość została już załatwiona. Jak zaznaczono związek nie ustosunkował się do odpowiedzi, a jego przedstawiciele ani razu nie pojawili się na posiedzeniach 7 zespołów roboczych pracujących nad realizacją rolniczych problemów.
 
Dlatego MRiRW jeszcze raz informuje o działaniach, jakie zostały podjęte przez resort w sprawie postulatów OPZZRiOR z 18 lutego. Załatwiona jest sprawa odszkodowań spowodowanych przez dziki. Na ten cel jest 6,1 mln zł, a rolnicy mogą składać od piątku wnioski do ARiMR (dotychczas zgłosiło się tylko 18 gospodarzy).
 
Według resortu postulaty w sprawie zwrotu kosztów zakupu kwot mlecznych są nie do zrealizowania, ponieważ "nie ma możliwości rekompensowania rolnikom kosztów nabywanych na wolnym rynku kwot mlecznych".
 
Zaznaczono, że 80 proc. kwot rolnicy otrzymali za darmo, a 20 proc. kwot stało się przedmiotem obrotu między rolnikami. "Te pieniądze zostały na wsi, nie wpłynęły do budżetu państwa. Jednocześnie, niesprawiedliwe wobec tych, którzy nie przekraczali limitów, byłoby wypłacanie rekompensat tym, którzy wyczuli koniunkturę i zaryzykowali rozwijanie produkcji" - głosi komunikat resortu.
 
Zaznaczono w nim, że propozycje dla rynku trzody chlewnej (np. dopłaty do eksportu wieprzowiny, skup na rezerwy) zostały częściowo realizowane bowiem Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa.
 
Jak napisano, z instrumentu tego skorzystają nie tylko zakłady mięsne, bo w ten sposób rozładuje to nadwyżkę wieprzowiny na rynku i da impuls do wzrostu cen skupu świń. MRiRW zapewnia, że nadal będzie naciskało na Komisję Europejską, aby ta zgodziła się na dopłaty do eksportu wieprzowiny.
 
Odnosząc się do postulatów niekarania rolników za protesty, ministerstwo wyraża nadzieję, że "rolnicy będą działali w ramach przepisów prawa".
 
Nawiązując do postulatu zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom, poinformowano, że "w Sejmie trwają prace nad stosownymi ustawami, które rozwiążą ten problem przed uwolnieniem rynku ziemi przed 2016 r."
 
Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski poinformował z kolei o zaostrzeniu protestu rolników - blokowaniu międzynarodowej trasy kolejowej oraz wejść do budynku ministerstwa rolnictwa.
 
- W piątek ok. godz. 10-11 zostanie zablokowana jedna nitka międzynarodowej trasy kolejowej na terenie kraju - zapowiedział Izdebski. Nie ujawnił, o jakie miejsce chodzi. Izdebski zapowiedział ponadto blokady dróg.
 
Natomiast w poniedziałek zablokowane ma być ministerstwo rolnictwa - uniemożliwienie wejść i wyjść z gmachu resortu od godz. 12.
 
Izdebski poinformował też, że OPZZRiOR przygotował pismo do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Agencję Rezerw Materiałowych. Chodzi o przechowywanie półtusz wieprzowych.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj