Leśnictwo pod nadzorem resortu rolnictwa? Prezydent ma wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2021,12:25 Aktualizacja: 05-01-2021,12:29
A A A

Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie środowiska - przyznał w programie "Tłit WP" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

W Wirtualnej Polsce pytany był o doniesienia medialne, że Duda nosi się zamiarem zawetowania nowelizacji wspomnianej ustawy i że najbardziej prezydentowi nie odpowiada przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa.

grzegorz puda, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr po 2021 roku

Puda: 2020 rok był trudny dla rolników

Rok w rolnictwie był trudny z powodu pandemii koronawirusa, afrykańskiego pomoru świń i powrotu ptasiej grypy. Na szczęście nasz kraj ominęły klęski i zbiory zbóż są dobre - mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z PAP. -...

Spychalski zaznaczył, że ustawa jest nadal analizowana, a prezydent ma jeszcze czas na podjęcie decyzji. Dodał zarazem, że nie została jeszcze podjęta.

- Pan prezydent ma zdanie takie, że jeśli chodzi o kwestie leśnictwa, to tak jak to ma miejsce od kilkudziesięciu lat, to powinno być nadzorowane przez resort środowiska czy klimatu, natomiast nie przez resort rolnictwa, to jest wątpliwość pana prezydenta - przyznał rzecznik Andrzeja Dudy.

Sejm 17 grudnia odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach.  Dokument jest konsekwencją reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia z 20 do 14 liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu.

Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy.

Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów.  Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement