Kopciuchy do wymiany. Program Czyste Powietrze musi przyspieszyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2021,12:25 Aktualizacja: 18-02-2021,17:15
A A A

Niewystarczająca kampania informacyjna na temat możliwości dofinansowania i brak wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych - to największe mankamenty programu Czyste Powietrze, które według Polskiego Alarmu Smogowego wymagają zmian.

Według rankingu Air Quality Index największe polskie miasta znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W styczniu Wrocław znalazł się nawet na pozycji wicelidera. Tylko Dhaka, stolica Bangladeszu miała gorsze wskaźniki powietrza.

termomodernizacja, program czyste powietrze, wfośigw

Tysiące wniosków w programie Czyste Powietrze

Blisko 6 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy woj. łódzkiego - poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Łodzi. Na ekologiczne inwestycje w...

Jedną z przyczyn tak wysokiego poziomu smogu są tzw. kopciuchy. Program Czyste Powietrze miał to zmienić, jednak jak pokazują liczby, do tej pory efekty nie są spektakularne.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 10 lat zostanie ocieplonych 3 mln domów i wymienione 3 mln źródeł ciepła za kwotę 100 mld zł. Czyli średnio licząc, to 300 tys. domów i wydanych 10 mld zł rocznie. Po 1/4 działania programu złożono zaledwie 200 tys. wniosków i wykonano 70 tys. inwestycji. W tym momencie programu, gdybyśmy szli zgodnie z planem, powinniśmy być blisko liczby 700 tys. inwestycji. Te liczby pokazują, w jakim stopniu program tak naprawdę działa - mówi agencji Newseria Biznes Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

W maju 2020 roku rząd ogłosił restart programu. Uproszczono m.in. składanie wniosków i skrócono czas oczekiwania na decyzję. Zmiany okazały się jednak niewystarczające. Dlatego Polski Alarm Smogowy apeluje o dalsze reformy.

- Zależy nam na tym, żeby aplikowanie do programu Czyste Powietrze było jeszcze prostsze, bo wciąż są z tym problemy. Chcemy, by pieniądze były rozprowadzane przez sektor bankowy. W każdej gminie jest bank, który mógłby się zajmować dystrybucją pieniędzy - wyjaśnia ekspert.

WIDEO Mówi Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego


farma fotowoltaiczna, Sławnikowice, gmina Zgorzelec, WFOŚiGW we Wrocławiu

W gminie będzie czystsze powietrze. Kolejna ekoinwestycja gotowa

Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycję wsparł finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu. Robert Borkacki, rzecznik Wojewódzkiego...


Ten postulat został już spełniony. Do programu zostały włączone banki, które mają się zająć procesem przyznawania dotacji. Nabór instytucji rozpoczął się na początku lutego i potrwa do 23 lutego. Od połowy roku mają być dostępne pierwsze kredyty na sfinansowanie energooszczędnych inwestycji.

- Mamy program na 100 mld zł, czyli gigantyczną kwotę pieniędzy do wydania, tymczasem nie jest prowadzona stała kampania informacyjna. Czyli jak obywatel ma się zgłosić po dofinansowanie, skoro on nawet nie ma pojęcia, że to istnieje? Więc to jest kolejny nasz postulat: kampania informacyjna - wskazuje rzecznik PAS.

Kolejnym jest większe wsparcie dla najuboższych. - Z jednej strony są dosyć duże kwoty dofinansowania, sięgające ponad 60 proc. inwestycji. Pamiętajmy tylko o tym, że jeżeli ocieplamy dom, wymieniamy okna, drzwi, ocieplamy ściany, wymieniamy kocioł, to są kwoty rzędu co najmniej 40-50 tys. zł. Niewielu ubogich ludzi ma takie kwoty. Ci ludzie mogą nawet nie mieć zdolności kredytowej, żeby uzyskać finansowanie. To jest potężna bariera dla najuboższej części naszego społeczeństwa - przekonuje Piotr Siergiej.

Obecnie dotacje wypłacane są do 60 proc. poniesionych kosztów (maksymalnie 37 tys. zł) przy miesięcznych dochodach do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w przypadku jednoosobowego. Osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o wyższe wsparcie.

Jak podkreśla ekspert, bez przyspieszenia programu Czyste Powietrze wymiana starych kotłów i pieców zajmie kilkadziesiąt lat. W Polsce wciąż działa blisko 3 mln kopciuchów. Aby odczuć poprawę jakości powietrza, co roku powinno znikać ok. 10 proc. Program będzie realizowany do 2029 roku, a jego budżet to 103 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj