W gminie będzie czystsze powietrze. Kolejna ekoinwestycja gotowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agata Tomczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,11:30 Aktualizacja: 08-01-2020,11:35
A A A

Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycję wsparł finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu.

Robert Borkacki, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podał, że farma wybudowana w miejscowości Sławnikowice składa się z blisko 3700 paneli fotowoltaicznych, które rocznie są w stanie wygenerować blisko 1,1 tys. MWh.

Korzystna legislacja wspiera rozwój fotowoltaiki prosumenckiej

Ustawa zakładająca wprowadzenie jednolitej, wynoszącej 8 proc. stawki VAT na domową fotowoltaikę oraz zwolnienia z PIT dotacji z programu "Mój Prąd" czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zaakceptował poprawki Senatu....

Według szacunków dzięki inwestycji o blisko 870 ton rocznie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW poinformował, że fundusz wypłacił na tę inwestycję pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, co stanowi ponad połowę wartości inwestycji.

Farma jest kolejną ekoinwestycją w fotowoltaikę wspieraną przez fundusz. Wsparł m.in. finansowo Wrocławską Elektrownię Słoneczną, miejską, rozproszoną elektrownię fotowoltaiczną, która składa się z blisko 3 tys. paneli słonecznych rozmieszczonych na dachach 35 wieżowców.

Przeznaczył też ponad milion złotych na budowę r. w miejscowości Ligotka farmy słonecznej złożonej z ok. 1,8 tys. paneli o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi ok. pół tysiąca KW. Wartość inwestycji to ponad 1,8 mln zł.

Na terenie województwa dolnośląskiego planowane są kolejne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu