Każdy może zdecydować o przyszłości wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2020,12:30 Aktualizacja: 13-08-2020,12:32
A A A

Do 9 września aktywna będzie ankieta dotycząca przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej - poinformował resort rolnictwa. To pierwszy etap konsultacji, które zakończy przyjęcie odpowiedniego dokumentu przez KE.

- Obszary wiejskie zajmują większość terytorium kraju i zamieszkuje je ponad 40 procent społeczeństwa. Warto, aby jak najwięcej głosów z Polski zostało przekazanych do Brukseli, bo przyjęte rozwiązania będą dotyczyły także nas - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister Ardanowski.

kobiety w agrobiznesie, raport Sytuacja Kobiet na Wsi, katarzyna wielgosz, Marcin Chrobot

Kobiety związane z rolnictwem są zadowolone z życia na wsi

Z raportu "Sytuacja Kobiet na Wsi" przygotowanego przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas wynika, że panie związane z rolnictwem są zadowolone z życia na wsi i w większości chcą tam pozostać, rozwijać się zawodowo oraz...

Resort zachęca do analizy dokumentu i włączenia się w konsultacje m.in. przez wypełnienie ankiety. Znajduje się na stronie (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-for-rural-areas).

Strona uruchomiająca proces wypełniania ankiety jest w języku polskim. W polu ankiety można umieścić maks. 4 tys. znaków oraz opcjonalnie dodatkowo do wyrażonej opinii można dołączyć plik maks. 5 MB (mogą to być wyniki badań, czy inne dowody potwierdzające tezy opinii).

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie KE, konsultacje publiczne mają rozpocząć się w trzecim kwartale br., a Komisja ma przyjąć odpowiedni dokument w drugim kwartale 2021 roku.

Ministerstwo wyjaśniło, że komunikat dotyczący długoterminowej wizji obszarów wiejskich obejmie m.in. aspekty związane z wdrożeniem Europejskiego Zielonego Ładu.

"Efekty proponowanych przez KE rozwiązań będą też mieć wpływ na polskie rolnictwo oraz sektor żywnościowy i obszary wiejskie. Aktywny udział i przekazanie swojej opinii będzie wskazaniem dla KE, jakie rozwiązania są oczekiwane z punktu widzenia polskich czy europejskich potrzeb" - zaznaczył resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj