1604 popegeerowskich gmin skorzysta z nowego programu grantowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksandra Kiełczykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2022,13:00 Aktualizacja: 14-02-2022,12:34
A A A

Premier Mateusz Morawiecki podpisał umowę o realizacji projektu grantowego "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - granty PPGR". Z programu skorzystają 1604 gminy, a kwota przeznaczona na projekt wynosi 586 222 805 zł.

- Program, z którym startujemy, program 500 mln, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkich szans rozwojowych - podkreślił szef rządu podczas wizyty w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach (woj. mazowieckie).

Projekt "Granty PPGR", gminy popegeerowskie, Paweł Szefernaker, Janusz Cieszyński

Dzieci i wnuki z PGR-owskich rodzin ze wsparciem. Trwa nabór wniosków

Do 5 listopada trwa nabór wniosków na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych.   Jak argumentuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pandemia COVID-19...

Polityk ocenił, że program jest symbolicznym otwarciem nowej epoki w szkolnictwie, dzięki któremu dzieci i młodzież, z rodzin popegeerowskich będą mieć narzędzia pozwalające na realizację ich marzeń i ambicji.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa wyraził nadzieję, że program jest dopiero początkiem dalszych działań, nakierowanych na tę grupę społeczną.

- Sprzęt komputerowy trafi do osób, które 30 lat po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych nie mogły w pełni korzystać z nowych technologii - powiedział z kolei Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. Dodał, że prawie 220 tys. dzieci będzie miało takie same możliwości jak ich koledzy i koleżanki z większych miast.

Gminy kupują sprzęt we własnym zakresie, a później jest przekazywany rodzinom, które o niego wnioskowały.

"Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym" to projekt, z którego pomocy skorzystają mieszkańcy 1604 gmin z całej Polski, na których terenie działały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wsparcie dla gmin, Paweł Szefernaker

Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w...

Jego celem jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego i dostępu do internetu, wyeliminowanie ograniczeń związanych z nauką zdalną, a także zniwelowanie nierówności między gminami popegeerowskimi a resztą gmin.

Łączna kwota przeznaczona na program wynosi 586 222 805 zł. W całym kraju złożono wnioski, opiewające na 541 575 237 zł, na ponad 215 tys. komputerów i laptopów i na przeszło 3 tys. tabletów. Według wstępnych wyliczeń z programu skorzysta około 20 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

Dofinansowanie w ramach grantów dla poszczególnych gmin zostanie określone jako iloczyn liczby dzieci i wnuków byłych pracowników PGR razy maksymalną stawkę za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej, tj. 2500 zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj