Uwagi do rewizji KPO: więcej środków na edukację rolniczą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2024,19:40 Aktualizacja: 08-04-2024,19:45
A A A

Zwiększenie środków na edukację rolniczą, termomodernizację budynków wielorodzinnych, a także na program "Czyste powietrze" postulowali uczestnicy poniedziałkowego wysłuchania projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

W poniedziałkowym wysłuchaniu (forma konsultacji społecznych) projektu rewizji KPO uczestniczyło kilkadziesiąt osób reprezentujących m.in. samorządy, uczelnie, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Zgłosili oni szereg uwag do przygotowanego przez Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Jednym z częściej zgłaszanych postulatów było zwiększenie puli środków na edukację rolników w kwestiach dotyczących Zielonego Ładu, cyfryzacji oraz przemodelowania łańcuchów dostaw pod kątem zmniejszenia emisyjności.

szyszko, komisja europejska, ke, kpo

Szyszko: niełatwe rozmowy z KE ws. rewizji KPO i podatku od aut spalinowych

Harmonogram uruchamiania wypłat i rewizji KPO się nie zmienił, pierwszej transzy MFiPR spodziewa się na dniach, ale rozmowy z KE ws. rewizji KPO nie są łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek od aut spalinowych, którego Polska nie chce...

Często poruszanymi kwestiami było też dofinasowanie z KPO inwestycji poprawiających efektywność energetyczność budynków wielorodzinnych. Np. według przedstawicieli Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, KPO powinno wspierać przede wszystkim inwestycje prowadzące do zeroemisyjności budynków, a nie - jak zapisano w projekcie rewizji - inwestycje w OZE.

Uczestniczący w wysłuchaniu postulowali też m.in. zwiększenie puli środków na program "Czyste powietrze", wpisanie ustaw antysmogowych do kamieni milowych czy finansowanie z KPO nie tylko laptopów dla uczniów, ale też - jak zaproponował Michał Kanownik ze Związku Cyfrowa Polska - zakup programów zwiększających cyberbezpieczeństwo w szkołach a także inwestycje w wewnętrze sieci. Co ciekawe, wiele podmiotów krytykowało wykreślenie z KPO podatku od samochodów spalinowych. "Likwidacja tej opłaty jest bardzo szkodliwa dla mieszkańców Polski, ponieważ oznacza pogorszenia jakości powietrza a także zwiększony import starych, wysokoemisyjnych aut z zachodu" - dowodzili m.in. przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego czy Fundacji Frombork.

Do części zgłoszonych uwag odniósł na wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

"Zgadzamy się, że produkcja żywności w systemie zrównoważonym jest bardzo ważna dla rolnictwa i przetwórstwa" - powiedział. Wyjaśnił, że takiemu zrównoważeniu mają m.in. służyć inwestycje w OZE i cyfrowe rolnictwo. Dodał, że kwestia zwiększenia środków m.in. na szkolnictwo rolnicze "jest przedmiotem dogłębnej uwagi z naszej strony".

hodowla pszczół, pszczoły, pasieka, pasieka edukacyjna

Pierwsza w Wielkopolsce pasieka edukacyjna. Młodzież będzie uczyła się hodowli pszczół

Pierwszą w Wielkopolsce pracownię - pasiekę edukacyjną otwarto na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Młodzież będzie uczyła się hodowli pszczół. W ramach konkursu...

Wskazał też, że zmiana terminów realizacji inwestycji z KPO nie jest możliwa w ramach rozmów bilateralnych z Komisją Europejską, a nieosiągnięcie wymaganych wskaźników oznacza utratę pieniędzy. Wiceszef resortu zapowiedział, że do wszystkich zgłoszonych uwag MFiPR odniesie się pisemnie, a odpowiedzi zostaną opublikowane po 15 kwietnia br. na stronach resortu.

Rewizja KPO obejmuje 11 z 55 reform (osiem z części grantowej i trzy z części pożyczkowej) oraz 22 z 56 inwestycji (14 z części grantowej i osiem z części pożyczkowej). Zgodnie z projektem rewizji 1 mld 113 mln euro (ok. 4,8 mld zł) ma być przeznaczone na wsparcie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Z uwolnionych środków z części grantowej zostanie przeniesione do części pożyczkowej: 140 mln euro (ok. 600 mln zł) na termomodernizację w budynkach wielorodzinnych; 600 mln euro (ok. 2,5 mld zł) na budowę bezpieczeństwa żywnościowego i skracanie łańcuchów dostaw oraz rolnictwo 4.0; 493 mln euro (ok. 2,1 mld zł) na wyposażenie szkół/instytucji w urządzenia i infrastrukturę ICT; 150 mln euro przeniesionych zostanie z części pożyczkowej (ze zwiększonym do 300 mln euro budżetem) na realizację inwestycji dotyczących opieki długoterminowej i geriatrycznej w szpitalach powiatowych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu