Ustawa wprowadzająca opłatę cukrową odrzucona przez Senat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2020,10:30 Aktualizacja: 16-03-2020,10:34
A A A

Senat odrzucił ustawę wprowadzającą opłaty cukrową i od "małpek". Wniosek o to złożyła Beata Małecka Libera (KO). Przyjęcia dokumentu bez poprawek chciało PiS.

Ostatecznie ustawa została odrzucona głosami KO, Koalicji Polskiej i senatorów niezależnych i niezrzeszonych. Przeciw odrzuceniu głosowało 37 senatorów PiS i jeden Lewicy.


podatki, pieniądze, opłata cukrowa, podatek cukrowy

Opłata cukrowa, czyli rząd funduje nowy podatek. Zapłacimy wszyscy

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych dyskutowała w czwartek o skutkach finansowych wprowadzenia opłaty od napojów słodzonych oraz tzw. "małpek". Ewentualne poprawki do ustawy na kolejnym posiedzeniu komisji we...

Dzień wcześniej podczas dyskusji w Senacie senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami.

Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniał, że odbyło się kilka spotkań resortu z przedstawicielami przedsiębiorców, producentów soków i żywności.

Dotyczyły trzech obszarów - wysokości opłat za napoje słodzone, opóźnienia ich poboru, a także przeniesienia poboru opłaty na producenta. Poinformował, że obu stronom nie udało się w tych sprawach wypracować konsensusu.

Polityk mówił też, że jeśli pojawiłaby się propozycja przełożenia terminu wejścia w życie ustawy, rząd byłby skłonny ją poprzeć zarówno na etapie prac w Senacie, jak i podczas prac nad poprawkami Senatu w Sejmie.

Podatek cukrowy, cukier, rolnictwo

Minister zapewnia: pieniądze z opłaty cukrowej trafią do NFZ

Pieniądze z opłaty cukrowej trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia i będą przeznaczone na skutki chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, a także na onkologię - zapewnił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski....

Zgodnie z ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2020 roku. Po odrzuceniu wraca do Sejmu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej