Uzgodniono zasady dot. zagranicznych pracowników sezonowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2020,13:20 Aktualizacja: 14-05-2020,13:24
A A A

Wytyczne dotyczące pracowników z zagranicy do prac sezonowych w rolnictwie zostały wypracowane z udziałem przedstawicieli producentów owoców miękkich - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński zapewnił, że podczas spotkania osiągnięto porozumienie co do tego, w jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo przede wszystkim osobom, które przyjadą pracować do Polski, gospodarzom - producentom rolnym i wszystkim, którzy w tę produkcję rolną są zaangażowani.

Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa ludziom to zawsze priorytet.

sadownictwo, zbiór owoców, pracownicy z Ukrainy

Nie będzie komu zbierać borówki, truskawek, jabłek czy gruszek?

Sytuacja w sadownictwie związana z brakiem rąk do pracy z dnia na dzień się pogarsza - alarmuje Związek Sadowników RP. W związku z tym organizacja wystosował pismo do ministra spraw zagranicznych z prośbą o podjęcie rozmów ze stroną...

Podkreślił, że podczas wspólnych rozmów oczywiście analizowana była też strona kosztów "i w naszej ocenie, i partnerów, z którymi toczone były te rozmowy - stanowi to dodatkowy wydatek.

- To absolutnie oczywiste, że w dobie obostrzeń, koronawirusa, będą ponoszone dodatkowe koszty związane z tym, iż zabezpieczamy się dodatkowo - ocenił.

- Wszyscy nosimy maseczki, korzystamy z płynów dezynfekujących, zachowujemy się inaczej, gospodarka zachowuje się inaczej. I to są dodatkowe koszty, i takie koszty poniosą też osoby, które będą chciały skorzystać ze wsparcia pracowników sezonowych - powiedział w czwartek na briefingu w Warszawie.

- Właśnie po to, żeby zadbać o bezpieczeństwo całego społeczeństwa takie dodatkowe koszty muszą zostać poniesione - dodał wiceminister.

Zapewnił, że rozmowy na ten temat od początku prowadzone są z właścicielami gospodarstw, tak by te wszystkie zmiany, jak najmniejszy możliwy sposób wpłynęły na ich możliwość prowadzenia biznesu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement