Jaki podatek za drogi w gospodarstwach? Rolny, czy od nieruchomości...

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2019,13:05 Aktualizacja: 25-02-2019,13:12
A A A

Obecne przepisy dotyczące ewidencji gruntów i budynków wystarczająco zabezpieczają interesy obywateli, a sprawy podatkowe leżą w gestii resortu finansów - to konkluzja odpowiedzi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na wniosek rolniczego samorządu.

Opisywane przez nas (tutaj) wystąpienie dotyczyło - w największym skrócie - tego, że grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację w gospodarstwach rolnych nie powinny być objęte podatkiem od nieruchomości, a niższym podatkiem rolnym.

drogi, podatki, prawo, podatek od nieruchomości

Rolnicy płacą zbyt duży podatek za drogi

Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację w gospodarstwach rolnych nie powinny być objęte podatkiem od nieruchomości, a niższym podatkiem rolnym - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Na biurko ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego...

Tymczasem gminy często robią odwrotnie, przez co rolnicy muszą płacić więcej.

Według ministerstwa, przepisy w sprawie ewidencji gruntów i budynków jednoznacznie określają przesłanki zaliczania gruntów do poszczególnych użytków gruntowych, w tym oznaczania gruntów jako "drogi".

Zaliczenie danego gruntu do użytku gruntowego wymaga jednak każdorazowego sprawdzenia cech tego gruntu oraz sprawdzenia innych przesłanek, które zdecydują o jego przyporządkowaniu do jednej z klas.

Zgodnie z prawem, "do użytku gruntowego o nazwie drogi nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa rolnego lub leśnego. Takie grunty powinny zostać zaliczone do przyległego użytku rolnego, jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa rolnego" - potwierdza resort.

Przytacza ponadto całą ścieżkę postępowania przy zmianach w ewidencji gruntów i budynków. Wówczas każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą zmieniane dane, może zgłaszać uwagi. Potem także można składać wnioski o zmiany w ewidencji, dołączając dokumenty dowodzące potrzebę zmian.

Jak podkreśla MIiR, rolą ewidencji jest jedynie gromadzenie informacji na temat stanu faktycznego dotyczącego nieruchomości, a nie regulowanie zawartymi w niej oznaczeniami wysokości obciążeń podatkowych. W kwestii podatków właściwe jest ministerstwo finansów.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu