Jak się wiedzie gospodarzom? Trwa badanie GUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2023,12:30 Aktualizacja: 20-01-2023,13:32
A A A

Na terenie całej Polski trwa badanie statystyczne z zakresu rolnictwa pn. "Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym". Dotyczy drugiego półrocza poprzedniego roku.

Badanie ruszyło 13 stycznia i potrwa do końca miesiąca. Co istotne, uzyskane informacje będą zanonimizowane, a opublikowane dane obejmować wyłącznie zbiorcze wyniki badania.

Koniunktura w gospodarstwach rolnych, raport GUS, produkcja roślinna, hodowla zwierząt

Spuszczone głowy rolników. Koniunkturę oceniają jednoznacznie

Zarówno zmiany, jakie miały miejsce w drugim półroczu 2021 r., jak i bieżąca (czerwiec 2022 r.) koniunktura, w ocenie rolników kształtowały się niekorzystnie. Równie pesymistyczne były wyrażane przez nich prognozy na...

Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do badania, mogły udzielić wymaganych informacji przez wypełnienie formularza przez internet, a teraz pozostaje rozmowa z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego.

Z kolei osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wytypowane do badania, mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

  • wypełnienie formularza przez Portal Sprawozdawczy do 25 stycznia, dostępnego na stronie:  https://raport.stat.gov.pl/gus.ps/login/login.pa
  • rozmowę z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 26-31 stycznia

W przypadku wątpliwości, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej uczestniczące w badaniu AK-R powinny kontaktować się z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze. Lista osób do kontaktu znajduje się tutaj.

Tożsamość teleankietera można potwierdzić, dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora, w godzinach 8-15). Badanie jest realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r.

Zakres zbieranych informacji:

  • informacje ogólne o gospodarstwie rolnym i osobie kierującej gospodarstwem
  • rodzaje produkcji roślinnej oraz sprzedaż produktów rolnych
  • rodzaje produktów zwierzęcych oraz ich sprzedaż
  • ocena sytuacji gospodarstwa rolnego (ocena ogólnej sytuacji gospodarczej, popyt na produkty rolne, opłacalność produkcji rolniczej, źródła finansowania oraz wydatki inwestycyjne, a także czynniki sprzyjające rozwojowi gospodarstwa oraz ograniczające rozwój gospodarstw)
  • prognoza sytuacji gospodarstwa rolnego (prognoza ogólnej sytuacji gospodarstwa, opłacalności produkcji rolniczej oraz wydatków inwestycyjnych)

    Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu