Spuszczone głowy rolników. Koniunkturę oceniają jednoznacznie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2022,8:05 Aktualizacja: 05-10-2022,8:06
A A A

Zarówno zmiany, jakie miały miejsce w drugim półroczu 2021 r., jak i bieżąca (czerwiec 2022 r.) koniunktura, w ocenie rolników kształtowały się niekorzystnie. Równie pesymistyczne były wyrażane przez nich prognozy na drugie półrocze br.

Główny Urząd Statystyczny w dokumencie "Koniunktura w gospodarstwach rolnych w pierwszym półroczu 2022 roku" podkreśla, że w tym okresie ocena ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych nie zmieniła się w porównaniu z poprzednią edycją badania.

badanie koniunktury w branży rolnej , IRG SGH, nastroje rolników, koszty produkcji rolnej

Grobowe nastroje rolników. O przyszłość gospodarstw spokojni są tylko nieliczni

"Rolnicy spodziewają się pewnej poprawy koniunktury w kolejnym kwartale, jednak odsetek ankietowanych, którzy ze spokojem patrzą w przyszłość, wynosi zaledwie 12 proc., co jest jednym z najniższych wyników w historii...

Opłacalność produkcji rolniczej oraz zapotrzebowanie na produkty rolne zostało ocenione tak samo negatywnie, jak w drugim półroczu 2021 r.  

„W czerwcu br., w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., rolnicy znacznie bardziej negatywnie oceniali ogólną sytuację swoich gospodarstw. Wzrosła liczba negatywnych opinii wyrażanych przez użytkowników gospodarstw prowadzących produkcję roślinną. Najwięcej pesymistycznych opinii wyrażali producenci prowadzący uprawy roślin przemysłowych, w szczególności buraków cukrowych. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą najbardziej pesymistyczni w ocenach byli hodowcy drobiu nieśnego" - wskazuje GUS.

Ocena sytuacji ogólnej gospodarstw

Jeżeli chodzi o bieżącą, ogólną sytuację gospodarstw, jako złą uznało ją około 32 proc. rolników, czyli o ponad 9 proc. więcej niż w grudniu 2021 r. Najgorzej sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, a wśród najbardziej narzekali prowadzący produkcję buraków cukrowych i warzyw gruntowych.

koniunktura w rolnictwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, nastroje rolników

Koniunktura w rolnictwie się załamała. Nakłady najniższe od blisko 20 lat

W czwartym kwartale 2021 r. nastąpiło załamanie koniunktury w rolnictwie - stwierdzili naukowcy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w cyklicznym opracowaniu dotyczącym koniunktury dla gospodarstw....

"Bieżąca ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego oraz opłacalności produkcji rolniczej, była bardziej pesymistyczna w porównaniu z grudniem ub. r., oraz dużo bardziej pesymistyczna w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Także popyt na produkty rolne został oceniony gorzej niż w II półroczu 2021 r." - wynika z badania GUS.

Ocena opłacalności produkcji rolniczej

Negatywnie rolnicy ocenili także bieżącą opłacalność produkcji rolniczej. Saldo odpowiedzi nieznacznie pogorszyło się i wynosiło 18,9 p. proc. w czerwcu 2022 r., wobec 18,7 p. proc. w grudniu 2021 r.

"W czerwcu 2022 roku jedynie około 13 proc. respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u rolników prowadzących uprawy ziemniaków, warzyw gruntowych i upraw pod osłonami, hodowców specjalizujących się w chowie drobiu nieśnego oraz prowadzących chów trzody chlewnej" - czytamy w dokumencie statystyków.

Prognoza sytuacji gospodarstw

Niestety, także najbliższa przyszłość rysuje się w ocenie rolników w czarnych barwach. W czerwcu prognozy dotyczące zarówno sytuacji ogólnej gospodarstw, opłacalności produkcji rolniczej, jak i popytu na wytwarzane produkty rolne, były niekorzystne.

"Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się użytkownicy gospodarstw prowadzący uprawy buraków cukrowych, roślin przemysłowych oraz hodowcy trzody chlewnej. Biorąc pod uwagę ukierunkowanie produkcyjne gospodarstw rolnych, najbardziej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy specjalizujący się w chowie trzody chlewnej i bydła rzeźnego. Wśród gospodarstw nastawionych na produkcję roślinną, najbardziej pesymistycznie nastawieni byli rolnicy specjalizujący się w uprawach roślin przemysłowych, w szczególności buraków cukrowych oraz warzyw gruntowych" - podsumowuje GUS.
 

Poleć
Udostępnij