Izba chce ulg dla rolników służących w obronie terytorialnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2018,14:40 Aktualizacja: 29-03-2018,14:58
A A A

Lubelska Izba Rolnicza przekonuje, że gospodarzom, którzy podejmą ochotniczą służbę w Wojsku Obrony Terytorialnej, powinny należeć się ulgi w podatku rolnym.

Rolniczy samorząd z tego regionu przypomina, że utworzone w 2016 r. WOT to formacja ochotnicza, której członkowie nie otrzymują stricte wynagrodzenia, a jedynie ekwiwalent pieniężny za czas spędzony na okresowych ćwiczeniach (za który przysługuje płatny urlop).

krir, krajowa rada izb rolniczych, emerytury rolnicze, zasadnicza służba wojskowa, świadczenia

Wojsko a emerytura rolnika. Resort wyjaśnia wątpliwości

Rolnik może mieć uwzględniony okres zasadniczej służby wojskowej przy ustalaniu prawa do emerytury. Ale to dość skomplikowana i indywidualna kwestia. Do Krajowej Rady Izb Rolniczych nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w...

Dotyczy to jednak tylko tych uczestników manewrów, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. "Taka sytuacja może rodzić poczucie dyskryminacji wśród ochotników będących rolnikami i ubezpieczonych w KRUS. Na posiedzeniu Rady Powiatu Hrubieszowskiego Lubelskiej Izby Rolniczej zgłoszono w związku z tym wniosek o wprowadzenie ulg w podatku rolnym dla rolników, którzy zdecydują się na służbę w WOT" - czytamy w stanowisku LIR.

Rolniczy samorząd - po wysłuchaniu głosów także z innych obszarów Lubelszczyzny - zgłosił oficjalny wniosek do władz, by wprowadzić taką zachętę dla gospodarzy chcących służyć w nowej formacji i jednocześnie zobowiązujących się do zamieszkiwania przez ten czas na wsi.

LIR proponuje, by niedobór w kasie gminy z tytułu zmniejszonego podatku rolnego został pokryty z budżetu państwa. Jego przedstawiciele przekonują, że jest to szczególnie ważne w przypadku rolników z pasa przygranicznego, który - biorąc pod uwagę dane statystyczne - bardzo szybko się wyludnia.

Tymczasem zdaniem rolniczego samorządu "doświadczenia historyczne wskazują, że skuteczna obrona terytorialna musi mieć oparcie w społecznościach lokalnych".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj