Wojsko a emerytura rolnika. Resort wyjaśnia wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2018,9:30 Aktualizacja: 27-02-2018,10:40
A A A

Rolnik może mieć uwzględniony okres zasadniczej służby wojskowej przy ustalaniu prawa do emerytury. Ale to dość skomplikowana i indywidualna kwestia.

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wniosku o zmianę przepisów, tak aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej.

krir, krajowa rada izb rolniczych, emerytury rolnicze, zasadnicza służba wojskowa, świadczenia

Służba wojskowa nie wlicza się do rolniczej emerytury. KRIR chce zmian

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że okres zasadniczej służby wojskowej powinien być uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Poprosiła nawet ministra rolnictwa o odpowiednie zmiany w przepisach. "W przypadku osób...

Pisaliśmy już, że rolniczy samorząd wskazywał, że w przypadku osób ubezpieczonych w ZUS okres służby wojskowej jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości.

Resort rolnictwa podkreśla przede wszystkim, że prawo do emerytury rolniczej i jej wysokość, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., są ustalane w oparciu wyłącznie o okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Natomiast inne okresy mogą zostać zaliczane do ustalenia wysokości części składkowej emerytury rolniczej pod warunkiem, że z tego tytułu ubezpieczonemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów.

Warto dodać, że okres służby wojskowej - zgodnie z przepisami - jest uznawany za taki, na podstawie którego może być ustalane prawo do emerytury w systemie powszechnym (z ZUS).

wiek emerytalny rolników, reforma emerytalna, władysław kosiniak-kamysz, sejm

Projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników trafił do Sejmu

Komitet obywatelski "Godna emerytura" współpracujący z PSL złożył w Sejmie projekt ustawy obniżający wiek emerytalny dla rolników - poinformowali członkowie komitetu. Dokument  przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do...


Furtką może tu być przypomniany przez ministerstwo fakt, że w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie obowiązuje zasada wypłaty tylko jednego świadczenia emerytalnego: z ZUS albo z KRUS. Tacy "dwuźródłowi" emeryci pracujący (zapewne po części) na roli okres służby w wojsku mogą mieć jako okres składkowy przy ustalenia kapitału początkowego świadczenia zaliczony.

Biorąc po uwagę całość potencjalnych rozwiązań i możliwości, wydaje się, że tego typu sprawy mają najczęściej charakter indywidualny. Zależą bowiem choćby od historii zawodowej (oprócz rolnictwa) przyszłego świadczeniobiorcy.

Warto takie przypadki szczegółowo konsultować z urzędnikami ubezpieczeniowymi mając zebraną kompletną dokumentację (ze wszystkich źródeł).
 

Poleć
Udostępnij