Głuszce z Rosji zasilą populację w Puszczy Augustowskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2016,15:00 Aktualizacja: 09-10-2016,15:05
A A A
24 głuszce przywieziono z Rosji do Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), by wzmocniły miejscową populację tych ptaków. To element programu odbudowy populacji głuszca, który realizują leśnicy. 
 
Rosyjskie głuszce przebywają od tygodnia w specjalnej wolierze w sąsiedztwie rezerwatu "Kuriańskie Bagno" w nadleśnictwie Augustów. Ptaki przechodzą kwarantannę, są pod obserwacją weterynaryjną - poinformował Tomasz Gałęzia, nadleśniczy nadleśnictwa Głęboki Bród.

budki lęgowe dla ptaków, ornitologia, marian stój

Budki lęgowe pomagają ptakom

Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli, czyli w młodych sadach, niedawno posadzonych lasach, no a przede wszystkim w miastach - przekonuje ornitolog dr Marian Stój.    Ekspert...
Głuszce mają już założone obrączki z numerkami, a te, które będą wypuszczone na wolność, mają również nadajniki telemetryczne, by można je było potem obserwować. Pod koniec października będzie wiadomo, kiedy głuszce zostaną wypuszczone na wolność; część z nich zostanie w ośrodku hodowli zachowawczej prowadzonego przez leśników. 
 
Tomasz Gałęzia poinformował, że termin wypuszczenia głuszców będzie zależał od kondycji ptaków. Ptaki są w dobrej formie. Być może zostaną wypuszczone w puszczy jeszcze jesienią.
 
Do Puszczy Augustowskiej przywieziono z Rosji z tajgi w Obwodzie Kirowskim 17 samic głuszca (kur) i 7 samców (kogutów). Głuszce są w różnym wieku. Najbardziej "dorodny" samiec waży 4 kg i leśnicy uważają, że może być ważny dla hodowli zachowawczej tych ptaków.
 
Program odbudowy populacji głuszca będzie realizowany w Puszczy Augustowskiej do połowy 2018 r. Już wcześniej wsiedlono do puszczy 40 tych ptaków, pochodzących z Rosji. Głuszce są obserwowane dzięki nadajnikom telemetrycznym umieszczonym na ich grzbietach, bo ważnym elementem projektu jest zdobycie wiedzy o terytoriach, które zajmują ptaki o tym, jak się przemieszczają.
 
Głuszce są pod ochroną. Należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Obecnie populacja głuszca w Polsce to 350-500 osobników. Według informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, ocenia się, że w Puszczy Augustowskiej w 1997 r. było 60 głuszców, a w 2013 - 30-35 sztuk. Głuszce są wrażliwe na obecność ludzi, lubią żyć w ukryciu.
 
Oprócz Puszczy Augustowskiej projekt ochrony głuszca jest również realizowany w Nadleśnictwie Ruszów w województwie dolnośląskim. Projekt jest dofinansowany z UE z programu Life oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na działania w Puszczy Augustowskiej przeznaczono 8 mln zł.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu