Fatalny rok dla opolskich pszczelarzy. Znacznie mniej miodu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2015,15:05 Aktualizacja: 15-12-2015,15:39
A A A

Długotrwała susza i choroby, w tym przede wszystkim warroza przyczyniły się do zmniejszenia zbiorów miodu. Ocenia się, że tylko na Opolszczyźnie wyprodukowano o 1/3 mniej miodu niż w ubiegłym roku.

Pszczelarze z województwa opolskiego podkreślają, że coraz bardziej zauważalne zmiany klimatyczne przyczyniają się do strat w pszczelich rodzinach. Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na spadek pozyskiwanego miodu.

pszczoły, Katarzyna Dytrych, Fundacja Nasza Ziemia

Polacy chcą chronić pszczoły. Bez nich spadłaby produkcja żywności

Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z konsekwencji wyginięcia pszczół dla produkcji żywności. W kraju zagrożenie dotyczy ok. 4 tys. gatunków roślin, zwłaszcza masowo produkowanego rzepaku. Badania przeprowadzone przez Fundację...
Kończący się rok nie był najgorszy, ale wielu naszych członków poniosło straty, w tym finansowe - przyznaje w rozmowie z Radiem Opole Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Gmyrek zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o choroby, to największym problemem jest warroza.

- Pszczoły są, były i będą. Pracujemy nad tym, aby młodzi pszczelarze byli. Co roku organizujemy kursy udoskonalające i widzimy młodych ludzi - zaznacza prezes WZP.

Ile w Polsce jest pszczół? Instytut Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach informował, że w październiku 2014 roku w całym kraju liczba rodzin pszczelich wynosiła 1386 020.

W porównaniu do 2013 r. liczba zarejestrowanych pni pszczelich w skali całego kraju wzrosła o ok. 42 tys. co stanowiło ok. 3,1 proc. Najwięcej rodzin pszczelich (pow. 100 tys.) użytkowanych było w województwach: lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

pszczola_miodna_pap

Podkarpacie zbiera miody; średnio 10 kg z ula

Średnio 10 kilogramów miodów wiosennych z jednego ula zbiorą w tym roku podkarpaccy pszczelarze. "Z tegorocznej wiosny pszczelarze powinni być wyjątkowo zadowoleni; sprzyjała pogoda" - uważa prezes Wojewódzkiego...
Łącznie w tych sześciu województwach zarejestrowanych było ok. 780 tys. rodzin pszczelich (ok. 56,3 proc. ogółu). Najmniej pni pszczelich (poniżej 50 tys.) znajdowało się w podlaskim, opolskim i lubuskim (ok. 125 tys. - 9 proc. ogólnej liczby  rodzin). W odniesieniu do struktury pasiek, najwięcej rodzin pszczelich, bo ok. 507 tys. znajdowało się w  pasiekach  o wielkości od 21 do 50 uli.

W pasiekach nie przekraczających 20 pni było ok. 412   tys.   rodzin   pszczelich.   W   pasiekach zawodowych   (wg   definicji  określonej  w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 917/2004 liczących powyżej 150 pni) zarejestrowanych było ok. 85 tys. rodzin pszczelich z czego ponad jedna trzecia w pasiekach powyżej 300 uli.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement