Drzewa masowo pod topór? Lasy Państwowe odpowiadają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2021,12:50 Aktualizacja: 30-03-2021,13:25
A A A

Dlaczego internetowa "mapa wycinek" jest niewiarygodna? Prezentuje dużo większy obszar niż faktycznie jest lub będzie objęty pracami - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Państwowy gigant w obszernym komunikacie odniósł się do krążącej w internecie, a przygotowanej przez aktywistów mapie pod hasłem "Zanim wytną Twój las", przedstawiającej miejsca, gdzie zaplanowano wycinki lasów. Wywołała mnóstwo emocji i lawinę komentarzy zarówno osób krytykujących LP, jak i adwersarzy.

Lasy Państwowe, Andrzej Konieczny, nocowanie na dziko w lasach

W Lasach Państwowych łatwiej będzie można zanocować na dziko

Od 1 maja Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała spółka. W jednym miejscu będzie mogło nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Decyzja to...

Leśnicy przekonują, że w większości przypadków ścinane są drzewa jedynie w niewielkich "gniazdach", usuwane pojedyncze egzemplarze lub grupy drzew.

W innych miejscach wycinane są jedynie wąskie pasy, a wszędzie pozostaje do 5 proc. lasu do naturalnej śmierci drzew. Pozyskiwanie dojrzałych drzew prowadzi się ponadto co roku jedynie na ok. 0,8 proc. powierzchni.

"Na dodatek mapa sugeruje, że cięcia odbędą się niebawem. W rzeczywistości jest to obraz planów prac nadleśnictw rozłożonych na prawie dwa dziesięciolecia! (od 2011 r. do 2029 r.). Poza tym w wielu miejscach cięcia zostały przeprowadzone dużo wcześniej i już od kilku lat rośnie tam nowe pokolenie drzew" - wskazują LP.

Według przedsiębiorstwa, wspomniana mapa prezentowana jest w otoczce rzekomego ujawniania "sekretnych" informacji. W rzeczywistości to dane publicznie dostępne dla wszystkich w ramach Banku Danych o Lasach, stworzonego i finansowanego przez LP.

Lasy Państwowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,  Rafał Weber

W lasach będzie wykorzystywana woda z dróg. Jest porozumienie

Zagospodarowania wód opadowych i roztopowych z dróg na terenach leśnych dotyczy zawarte porozumienie pomiędzy Lasami Państwowymi a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. - To dobra wiadomość dla każdego, komu zależy na...

"BDL zawiera przy tym o wiele więcej informacji niż pokazuje to schematyczna mapa rzekomych wycinek. W odróżnieniu od niej, BDL to wiarygodne narzędzie informacji i kontroli społecznej. Zachęcamy do korzystania z niego" - zaznaczają leśnicy.

Jak podkreślają, jednym z ich zadań jest dostarczanie drewna firmom i obywatelom. Jest niezbędne i dzięki niemu można ograniczać produkcję i użytkowanie tworzyw sztucznych. Jednocześnie wycinane fragmenty lasów są odnawiane przez zalesianie. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 188,5 tys. ha.

"Lasy pokrywają trzecią część kraju - to o połowę więcej niż po II wojnie światowej! (…) Polskie lasy są coraz gęstsze, starsze, różnorodne, zasobniejsze w drewno. Przybywa w nich również niedźwiedzi, żubrów, jeleni, łosi, wilków, bielików czy innych zwierząt, których obecność świadczy o dobrych warunkach do życia w lasach. Korzystamy z lasów w sposób zrównoważony, pozyskując co roku znacznie mniej drewna, niż go w tym czasie przyrasta. Dlatego całkowite zasoby drewna zwiększyły się w ciągu ostatnich 10 lat i należą dziś do największych w Europie. Zauważalna zmiana dokonała się także gatunkach tworzących las. Drzew liściastych przybyło - od czasów II wojny światowej z 13 proc. do prawie 30 proc." - czytamy w komunikacie LP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj