W Lasach Państwowych łatwiej będzie można zanocować na dziko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2021,13:00 Aktualizacja: 25-02-2021,13:05
A A A

Od 1 maja Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała spółka. W jednym miejscu będzie mogło nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu.

Decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha.

szkodnictwo leśne, RDLP w Olsztynie, Lasy Państwowe, kradzież drewna, kłusownictwo

Kradną drewno, niszczą mienie i kłusują. Duże straty w lasach

Prawie 100 tys. zł wyniosły w 2020 roku szkody związane z kradzieżami drewna, kłusownictwem czy niszczeniem mienia nadleśnictw - podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Na nadzorowanym przez siebie obszarze zarejestrowano w...

Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała w komunikacie spółka leśna.

Jak wyjaśnił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem.

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

pułapki w lasach, kolce w lesie, straż leśna, niebezpieczeństwo

Te pułapki w lasach budzą grozę. Ranny mężczyzna

Kolejne niebezpieczeństwo czyha na odwiedzających lasy. Tym razem to "zabójcze" kolce zamocowane na ścieżkach. Poważnie zranił się nimi w nogę przypadkowy spacerowicz. To następne pułapki w lasach po opisywanych przez nas w...

Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Lasy przypomniały, że w trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu.

- Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców - zaznaczył Konieczny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement