Darmowe szczepienia dla rolników przeciwko groźnej chorobie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2018,8:30 Aktualizacja: 16-08-2018,8:32
A A A

Rolnicy i ich domownicy z gospodarstw w powiecie oleckim (woj. warmińsko-mazurskie) będą mogli skorzystać z darmowych szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).

To poważne schorzenie, które może objawiać się męczliwością, zaburzeniami snu, bólami głowy, a jego powikłania przybierają nieraz postać porażeń, niedowładów, zaniku mięśni i uszkodzenia móżdżku.

Największa liczba przypadków KZM jest odnotowywana w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim. W przeciwieństwie do innej choroby roznoszonej przez kleszcze - boreliozy - na KZM jest na szczęście szczepionka.

kleszcze, kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, kzm, kleszcze w miastach

Kleszczy coraz więcej. Co szósty jest nosicielem groźnego wirusa

Od 20 lat systematycznie rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nosicielem groźnego wirusa może być już nawet co szósty kleszcz, a te coraz częściej pojawiają się w miastach. - Kleszcze to obligatoryjne...

W powiecie oleckim ma być ona udzielana bezpłatnie. Przewiduje to "Program polityki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu oleckiego na lata 2018-2022". W czerwcu przyjęli go tamtejsi radni powiatowi.

"Program polityki zdrowotnej adresowany jest do pracowników rolnych oraz ich rodzin, domowników, w tym dzieci i osób przebywających lub zamieszkujących gospodarstwa rolne (ubezpieczonych w KRUS, którzy dotąd nie otrzymali szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu). Został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Opinia pozytywna pozwala podjąć realizację tego programu. Można ją było uzyskać tylko kierując działania do jednej z grup największego ryzyka, tj. np. rolników" - czytamy w komunikacie oleckiego starostwa powiatowego.

Działania mają też polegać na edukacji zdrowotnej. Będą organizowane otwarte spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami: w szkołach, urzędach, w świetlicach wiejskich. Specjalna kampania zostanie zrealizowana także poprzez media.

Jeśli chodzi o finansowanie, samorząd powiatowy poniósł koszt opracowania programu. Ma też zapłacić za przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej i pokryć 30 proc. kosztów szczepienia mieszkańców. Gminy, które przystąpią do programu (będą podejmować decyzje w tej sprawie prawdopodobnie we wrześniu), mają uiszczać pozostałe 70-proc. kosztów szczepień.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj