Czy ceny żywności wyhamują? Eksperci PKO BP oceniają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (ala) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2019,9:45 Aktualizacja: 15-09-2019,12:52
A A A
Do wyhamowania tempa wzrostu cen żywności przyczynią się nowe zbiory warzyw, ale z uwagi na kolejny rok suszy w rolnictwie wciąż pozostaną one na wysokim poziomie - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS na temat inflacji.
 
Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w sierpniu br. wyniosła 2,9% r/r wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 2,8%. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług o 1% i spadku cen towarów o 0,3%).
 
ceny żywności, napoje bezalkoholowe, IMAS Agri, IMAS International, gus

Ceny żywności idą w górę. Polacy to przewidzieli

Polacy przewidzieli, że ceny produktów rolnych w związku z obecną sytuacją w branży będą rosły. Zgodnie z danymi GUS, w czerwcu żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku. Tak...
„Inflacja CPI w sierpniu ustabilizowała się na poziomie 2,9% r/r, a wstępny szacunek flash został zrewidowany w górę o 0,1 pp. Rewizja wynikała prawdopodobnie z kategorii bazowych, a ceny paliw spadły wg. ostatecznego szacunku nieco głębiej niż wcześniej podawano” - wskazali analitycy PKO BP. 
 
Inflacja bazowa, według szacunku PKO BP, wyniosła 2,2% w ujęciu rocznym wobec 2,2% w lipcu. „Inflacja bazowa jest podwyższana przez rosnące ceny usług, w sierpniu ich wzrost przyspieszył do 4,3% r/r z 4,2% r/r w lipcu, podczas gdy inflacja cen towarów wyhamowała do 2,3% r/r z 2,4% r/r.” - zaznaczyli. 
 
Według analityków banku, ceny usług w największym stopniu odzwierciedlają napiętą sytuację na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia. „Widać to w szczególności w kategorii hotele i restauracje, których wzrost przyspieszył do 4,7% r/r z 4,4% r/r przed miesiącem i był najszybszy od sierpnia 2009” - podkreślili.
 
Zwrócili uwagę, że w sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3%, po raz pierwszy w tym roku, „jednak ich zmiany nadal kształtują się powyżej wzorca sezonowego z ostatnich lat”. Dodali, że w ujęciu rok do roku żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 7,2%, wobec 6,8% w lipcu, czyli „najsilniej od maja 2011 r.”.
 
ceny żywności, żywność, produkty rolno-spożywcze, jan krzysztof ardanowski

Minister odpowiada na zarzuty opozycji. Żywność w Polsce nie jest droga

- Ceny żywności w Polsce należą do najniższych w Europie - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas konferencji "Czy dobra żywność jest droga?", która była reakcją na zarzuty opozycji, że stawki rosną. Szef...
Eksperci banku zaznaczyli ponadto, że w sierpniu utrzymała się wysoka roczna dynamika cen wieprzowiny (+12,8% r/r), cukru (+24,9% r/r) i warzyw (+34,8% r/r). Przyspieszyły też ceny owoców (+7,3% r/r vs 1,5% r/r w lipcu). „Widoczne na rynkach hurtowych wyhamowanie cen warzyw nie jest jeszcze widoczne na rynku detalicznym”- podkreślili.
 
PKO BP oczekuje, że „nowe zbiory warzyw (mimo że niższe niż w ubiegłym roku) przyczynią się do wyhamowania tempa wzrostu cen żywności, ale z uwagi na kolejny rok suszy w rolnictwie pozostaną one wciąż na wysokim poziomie”. 
 
W kierunku spadku inflacji CPI, jak wskazali analitycy banku, działały też ceny paliw, które spadły o 1,2 proc. m/m oraz o 0,4 proc. r/r. „Spadek w ujęciu r/r nastąpił po 16 miesiącach wzrostów, co wynika z kształtowania się cen surowców energetycznych” - wyjaśnili.
 
Dodali, że w sierpniu ceny energii nadal obniżały inflację. „W najbliższych miesiącach to w tej części koszyka znajdują się największe ryzyka inflacyjne. W przypadku nawet częściowego, uwolnienia cen energii inflacja może wzrosnąć powyżej 4,0% r/r w I kwartale 2020 r.” - ocenili dodając, że inflacja będzie przyspieszać od października. 
 
Poleć
Udostępnij