Ceny żywności idą w górę. Polacy to przewidzieli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2018,11:30 Aktualizacja: 26-07-2018,11:48
A A A

Polacy przewidzieli, że ceny produktów rolnych w związku z obecną sytuacją w branży będą rosły. Zgodnie z danymi GUS, w czerwcu żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku.

Tak wynika z badania IMAS Agri, które zostało przeprowadzone przed publikacją informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Za bardzo prawdopodobne podwyżki uznało 41 proc. respondentów, 56 proc. za w mniejszym lub większym stopniu prawdopodobne, a tylko 3 proc. wykazało się optymizmem i nie przewidywało wzrostu stawek na produkty rolne.  

żywność, zdrowie, dieta, Europejski Komitet Regionów, UE

Będzie obowiązkowy system kodowanych kolorem oznakowań żywności?

Unijne zgromadzenie przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych wyraża obawy o brak wiarygodnych informacji dla uczniów i innych konsumentów i sugeruje, jak naprawić tę sytuację. Ile sera jest w serze? Czy wiemy co...

Bardziej pesymistycznie na kształtowanie cen patrzą kobiety oraz osoby po 45 roku życia. - To właśnie kobiety są odpowiedzialne w gospodarstwach domowych za zakup żywności, w tym produktów rolnych jak warzywa, owoce czy wyroby zbożowe. Dzięki temu, że na co dzień je obserwują, są w stanie wychwycić drobne nawet zmiany stawek- uważa Elżbieta Więsław, badacz rynku w IMAS International.

Generalnie jednak, na wyniki badania IMAS Agri mogły wpłynąć informacje dotyczące suszy, z którą wciąż borykają się rolnicy prawie w całym kraju. W wyniku tego zjawiska można spodziewać spadku ilości i jakości tegorocznych zbiorów, co może przełożyć się na realny wzrost cen.

Dodatkowo, obserwowane i odczuwane podwyżki stawek paliw (średnio o 15 proc. r/r) również mogły zaważyć na opinii 41 proc. Polaków przekonanych o spodziewanym wzroście cen.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu