Coraz trudniej o pracownika. Byli więźniowie pomogą rolnikom?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2019,18:30 Aktualizacja: 28-03-2019,18:41
A A A

Resort rolnictwa wypowiedział się na temat postulowanego przez działaczki z obszarów wiejskich wsparcia państwa dla gospodarstw chcących przyjąć do pracy m.in. osoby z uzależnieniami i w ramach resocjalizacji byłych więźniów.

Był to jeden z wniosków przyjętych podczas odbywającej się pod koniec ubiegłego roku VIII Konferencji Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych.

pomocnik w gospodarstwie, podatek dochodowy, podatki, PIT

Pomocnik w gospodarstwie. Resort tłumaczy, jak rozliczyć podatek

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia dotyczące obowiązków ciążących na rolnikach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z zawartą umową o pomocy przy zbiorach. W maju zeszłego roku weszła w życie...

Konkretnie dotyczył "wprowadzenia programu pomocy w zatrudnieniu w gospodarstwach osób z problemem uzależnienia oraz resocjalizacji dla osób po wyjściu z zakładów karnych".

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym opuszczających zakłady karne, przewidziane jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Chodzi tu przede wszystkim o projekt pn. "Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności", który realizowany jest przez system więziennictwa.

Ponadto takie wsparcie przewidziane jest w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów", wdrażanego przez Służbę Więzienną. Jego celem jest wspieranie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.

pomoc sąsiedzka, odszkodowanie za wypadek, wypadki przy pracy, sąd najwyższy

Sąsiedzka pomoc? Gospodarz odpowiada za bezpieczeństwo

W razie zaniedbania przy pracy wykonywanej w ramach pomocy sąsiedzkiej ten, kto o nią poprosił, ponosi konsekwencje odszkodowawcze za wypadek. Taka jest wymowa wyroku Sądu Najwyższego, który może być przestrogą przed takim zatrudnieniem....

"W celu uzyskania szczegółowych informacji należy zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest właściwe w przedmiotowym zakresie" - zasugerował resort rolnictwa.

Abstrahując od tego konkretnego pomysłu działaczek z obszarów wiejskich, pomoc dla rolników potrzebujących pracowników do gospodarstw będzie nieodzowna. Już teraz bowiem o takowych jest bardzo trudno, a według ekspertów sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Jest to związane choćby z falą emigracji pracowników z Ukrainy za naszą zachodnią granicę, gdzie mogą liczyć na lepsze płace. Z kolei liczba ofert pracy na rodzimym rynku i coraz bogatsze zabezpieczenie socjalne ze strony państwa nie zachęcają polskich pracowników do podejmowania ciężkiej pracy u rolników.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu