Bronisze: Przybywa warzyw gruntowych, ale ceny pozostają wysokie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (ala) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2019,12:50 Aktualizacja: 20-07-2019,14:08
A A A
Na Rynku Hurtowym w Broniszach oferowanych jest coraz więcej warzyw gruntowych z tegorocznych zbiorów, mimo to są one nadal drogie - informuje ekspert rynku Maciej Kmera. W stosunku do ub.r. najbardziej podrożały: fasolka szparagowa, rzodkiewki, ogórki oraz ziemniaki.
 
Ceny warzyw zależą nie tylko od krajowej podaży, a jest ona mniejsza m.in. z powodu suszy, ale także od wielkości importu. Dla przykładu, gdy w ostatnich dniach spadł import pomidorów, ich cena na rynku krajowym natychmiast wzrosła.
 
Nadal wysokie są ceny warzyw kapustnych - za kapustę białą i kalafior trzeba zapłacić 4-5,5 zł/szt. O 140% podrożała fasolka szparagowa, która w połowie lipca kosztowała na rynku w Broniszach 12-14 zł/kg. Rekordy cenowe bije rzodkiewka i ogórki szklarniowe, za które trzeba zapłacić o 250 i 160% więcej niż przed rokiem. 
 

Bronisze: pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów

Trzy tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku pojawiły się w sprzedaży na rynku hurtowym w Broniszach polskie jabłka z tegorocznych zbiorów odmiany Early Geneva. Pochodzą one z rejonu Sandomierza. W ubiegłym roku krajowe jabłka po raz pierwszy...
Wciąż wysokie są także ceny szpinaku - 10 zł/kg i koperku - 3 zł/pęczek. Jak wskazuje ekspert, rośliny te są bardzo wrażliwe na niedobór wody i wysoką temperaturę.
 
Powoli spada cena papryki krajowej czerwonej, obecnie jest na poziomie 6-8 zł/kg, to o ok. 50% więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Natomiast podrożały w ostatnich dniach selery (do 15-16 zł/kg) i pietruszka (do 6-7 zł/kg) z tegorocznych zbiorów.
 
Znacząco obniżyły się ceny marchwi krajowej (do 1,2-1,6 zł/kg), nadal jednak jej cena jest o 20% wyższa niż w ub.r. Bardzo droga jak na tę porę roku jest także sałata masłowa 3-3,75 zł/szt., w ub.r. kosztowała 2 zł/szt. Znacznie więcej trzeba zapłacić za ziemniaki. Odmiana Irga kosztuje obecnie ok. 2,33 zł/kg, a przed rokiem - 1 zł/kg (wzrost o 140%). 
 
Na rynku w Broniszach sporo jest krajowych owoców, a ich ceny spadają. Tanieją śliwki, w zależności od odmiany kosztują 1,5-4 zł/kg, choć w porównaniu do 2018 r., to i tak o ponad 100 proc. drożej. 
 
Duża podaż krajowych moreli spowodowała, że ich ceny są niskie, na poziomie 2-4,5 zł/kg. Drogie są natomiast czereśnie, ale wynika to z tego, że ich zbiory się kończą. Teraz trzeba za nie zapłacić 10-15 zł/kg.
 
W handlu hurtowym znajdują się już letnie odmiany jabłek - Erly Geneva, Papierówka oraz Piros, za ten ostatni gatunek trzeba zapłacić 3,3 zł/kg.
 
Podaż malin ulega sporym wahaniom, przez co ich ceny są bardzo zróżnicowane, kosztują od 10 do 17 zł/kg. Natomiast w miarę stabilne są ceny borówek amerykańskich, na poziomie 13-18 zł/kg.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement