Bezrobocie będzie spadać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2016,15:15 Aktualizacja: 01-03-2016,15:34
A A A

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w Polsce, w lutym ponownie spadł, co zapowiada dalszy spadek stopy bezrobocia.

"Wskaźnik spada nieustannie od czerwca ubiegłego roku, choć tempo zmian waha się. Zapowiada to dalszy spadek stopy bezrobocia w 2016 roku, który powinien być dodatkowo wspomagany w pierwszym półroczu czynnikami sezonowymi. Część pozytywnych zmian na rynku pracy nabrała cech trwałości. Przede wszystkim od dłuższego czasu zwiększa się liczba ofert pracy, a zmniejsza napływ nowych bezrobotnych" - podkreśliło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Główny Urząd Statystyczny, zatrudnienie, bezrobocie, stopa bezrobocia

Bezrobocie w styczniu na 10,3 procenta

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc. wobec 9,8 proc. w grudniu 2015 r. Najwyższe bezrobocie (17 proc.) odnotowano na Warmii i Mazurach, a najniższe (6,5 proc.) w Wielkopolsce. Według GUS liczba...

Eksperci BIEC zauważyli, że "od ponad dwóch lat dominuje tendencja do systematycznego zmniejszania się liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w rejonowych urzędach pracy".

"Dopiero koniec ubiegłego roku i styczeń bieżącego roku przyniosły ich wzrost, co jednak można traktować na razie jako zjawisko sezonowe. Równie pozytywne i utrwalone tendencje obserwujemy w napływie ofert pracy trafiających do rejonowych urzędów zatrudnienia" - napisano w raporcie.

BIEC zaznaczyło, że zwiększoną liczbę wakatów można zaobserwować od 2011 roku, a w czerwcu ubiegłego roku była to liczba rekordowa - ponad 116 tysięcy wolnych miejsc pracy zgłoszono do urzędów zatrudnienia.

"Nadzwyczajny wzrost ofert pracy zaobserwowano w końcu ubiegłego roku. W listopadzie i grudniu 2015 roku, strumień napływu ofert pracy w ujęciu miesięcznym powiększył się odpowiednio o ponad 10 proc. i blisko 20 proc. Podobne zmiany odnotowano w liczbie ofert pracy publikowanych w internecie. Ten nadzwyczajny wzrost ogłoszeń z końca ub. roku może mieć związek ze zmianą przepisów regulujących zasady zatrudnienia obowiązujących od lutego br., a znanych pracodawcom kilka miesięcy wcześniej" - podkreślono.

Ograniczenie stosowania umów na czas określony oraz oskładkowanie umów zlecenia mogło - zdaniem specjalistów BIEC - spowodować zmianę formy zatrudnienia pracowników dotychczas pracujących na umowach terminowych i zlecenia na zatrudnienie bezterminowe.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu