Ardanowski: zdjęcia z dronów pomogą oszacować straty wywołane suszą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2019,15:15 Aktualizacja: 07-08-2019,15:29
A A A

Zdjęcia satelitarne czy z dronów mogą dostarczyć cennych dla rolnictwa informacji - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zaznaczył, już wkrótce dzięki nowym technologiom będzie można analizować stan upraw i szacować straty spowodowane suszą.

Podczas środowego spotkania ws. możliwości monitorowania suszy rolniczej w oparciu o teledetekcję Ardanowski podkreślił, że innowacyjność i postęp techniczny oraz technologiczny nabrały w świecie ogromnego tempa.

Susza w 137 gminach. Powołano 108 komisji szacujących straty

W 137 gminach województwa kujawsko-pomorskiego wystąpiła susza - wynika z raportów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Do tej pory w regionie powołano 108 gminnych komisji do szacowania szkód w...
- Wbrew pozorom wiele dobrego dzieje się również w Polsce - powiedział, cytowany w informacji zamieszczonej na stronach ministerstwa. Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takich narzędzi, jak obecnie.

Wykonywane przez satelity zdjęcia są coraz bardziej precyzyjne, a rozdzielczość najlepszych z nich sięga 30 cm. W opinii ministra nowe technologie, oparte na zdjęciach satelitarnych i na zdjęciach z dronów, mogą dostarczyć wiele cennych dla rolnictwa informacji. Już obecnie są one wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym.

- To nie tylko oszczędność zużytego do prac polowych paliwa, ale także znaczne zmniejszenie zużycia nawozów, które są dostarczane bezpośredni do roślin i gleby w bardzo precyzyjnych dawkach. Konsekwencją mniejszego zużycie paliwa i nawozów są niższe koszty prowadzenia gospodarstwa i jednocześnie zmniejszenie negatywnych skutków w oddziaływaniu na środowisko naturalne - podkreślił minister.

Susza na Warmii i Mazurach. Trwa szacowanie strat

Już 58 gmin z woj. warmińsko-mazurskiego zwróciło się do wojewody o uruchomienie komisji, które oszacują szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz....
- Choć nigdzie na świcie nie stosuje się jeszcze powszechnie tych nowych technik i technologii w odniesieniu do kwestii związanych z suszą, to jestem przekonany, że już wkrótce będzie można dzięki nim analizować stan upraw, jak również szacować straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi - wskazał Ardanowski.

Zwrócił także uwagę, że coraz mniej osób zatrudnionych jest w rolnictwie, a potrzeby żywieniowe stale rosną. Stąd też - jak wskazał - rosnąca rola innowacji, nowych technik i technologii oraz szerokiego wykorzystania możliwości, jakie dają satelity i drony.

W piątek Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował, że susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy; największy deficyt wody był w woj. lubuskim i wielkopolskim.

- W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informował IUNG.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu