Susza na Warmii i Mazurach. Trwa szacowanie strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2019,15:05 Aktualizacja: 06-08-2019,15:11
A A A

Już 58 gmin z woj. warmińsko-mazurskiego zwróciło się do wojewody o uruchomienie komisji, które oszacują szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz.

Ulewicz przekazała, że do wtorku 58 gmin z regionu zgłosiło szkody w 934 gospodarstwach rolnych. Powierzchnia upraw dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi wynosi łącznie blisko 31,7 tys. ha.

Teraz susza, a za chwilę powodzie. Zmiany klimatyczne robią swoje

W Polsce potrzebna jest długofalowa polityka zarządzania ryzykiem powodziowym - podkreśla Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki. Jak ocenia, kilka elementów, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego, można...
- Trwa szacowanie strat i sporządzanie protokołów - dodała rzeczniczka wojewody.

Najwięcej wniosków o uruchomienie komisji dotyczy szkód spowodowanych suszą. Dotknęła ona 447 gospodarstw rolnych i upraw o łącznej powierzchni 12,8 tys. ha.

Poszkodowani są rolnicy z gmin: Braniewo, Frombork, Elbląg, Dubeninki, Młynary, Gołdap, Barciany, Budry, Kowale Oleckie, Olecko, Tolkmicko, Sępopol, Banie Mazurskie, Janowo, Węgorzewo i Iłowo- Osada.

W 205 gospodarstwach rolnych odnotowano straty wywołane oberwaniem chmury, czyli tzw. nawalnym deszczem i powodziami.

Szacowanie takich szkód obejmie uprawy o pow. ponad 9,2 tys. ha w gminach: Biała Piska, Olsztynek, Bisztynek, Biskupiec, Kolno, Kiwity, Bartoszyce i Grodziczno.

susza, iung, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa,

Susza obejmuje wszystkie monitorowane uprawy w całym kraju

Susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym raporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy...

Grad wyrządził szkody w kolejnych 194 gospodarstwach, w uprawach rolnych na pow. 8 tys. ha - w gminach: Biała Piska, Pisz, Rychliki, Mrągowo, Sorkwity, Srokowo, Ostróda, Pozezdrze, Węgorzewo, Bartoszyce, Wilczęta, Sępopol, Barciany, Korsze, Grodziczno).

Natomiast w trzech gospodarstwach rolnych - w gminie Wilczęta, Kowale Oleckie i Pozezdrze - wyrządził szkody huragan. Komisja zajmie się też szkodami wyrządzonymi przez uderzenie pioruna w gospodarstwie w gminie Płośnica i obsunięciem się ziemi w gminie Ruciane-Nida.

Na Warmii i Mazur wystąpiły też straty w sadownictwie (1,6 tys. ha), spowodowane wiosennymi przymrozkami. Szacowanie szkód w tym zakresie odbędzie się w 79 gospodarstwach m.in. w gminach Barczewo, Mrągowo, Stawiguda, Ryn, Olsztyn, Grodziczno, Lubawa, Kurzętnik, Dąbrówno, Iława czy Wilczęta.

Poleć
Udostępnij