Andrzej Duda podziękował rolnikom. Dzięki wam jesteśmy bezpieczni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2018,8:10 Aktualizacja: 17-09-2018,8:17
A A A

- Dzięki pracy rolnika, jego trudowi, jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie rolnicy robią dla państwa - powiedział w Spale prezydent Andrzej Duda.

Głowa państwa, która w Spale wzięła udział w uroczystościach dożynkowych, dziękowała rolnikom w imieniu państwa i jego obywateli za "trud ich ciężkiej pracy i służbę dla społeczeństwa. Dziękował też za zapewnienie tego - co jak ocenił - jest w ich pracy ważne, czyli "bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Polaków, a zarazem suwerenności w tym zakresie Rzeczypospolitej".

Prezydent: apelujemy do gmin, by przekazywały protokoły oszacowania szkód w związku z suszą

Aż 1,5 mld zł przewidziano na pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą; to prawie cztery razy więcej niż w 2015 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda. "Pozostaje tylko apel do gmin, żeby protokoły oszacowania szkód były jak...

- Często nie zwracamy na to uwagi, ale to właśnie dzięki pracy rolnika, jego trudowi, dzięki także jego ryzyku, bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów, właśnie jesteśmy bezpieczni, mamy żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. I to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla państwa, ich ogromna, nieoceniona zasługa" - mówił prezydent.

Według niego, druga wielka zasługa gospodarzy i ich rodzin to "przeniesienie tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy w Polsce pracowali na roli".

Andrzej Duda podkreślił, że nigdy nie udało się tej tradycji wyrwać rolnikom, nawet w czasie komunizmu. Jak wskazał, "polski chłop, polska tradycyjna rodzina nie pozwoliłaby sobie wiary odebrać, bo gdyby próbowano to zrobić siłą, krwawo by się to skończyło". Zdaniem prezydenta właśnie dlatego Polska "mimo różnych zawieruch dziejowych za każdym razem nieubłaganie, a dla nas szczęśliwie wraca na mapę, odnawia się, jest".

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, Jan Krzysztof Ardanowski, susza

Brakuje gminnych protokołów z komisji suszowych. Minister wietrzy spisek

Około połowa gmin nie przekazała wojewodom protokołów dotyczących poniesionych przez rolników strat wskutek suszy, co uniemożliwia wypłatę pieniędzy - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Nie wykluczył, że...

Prezydent przypomniał też o obchodzonym w tym roku 100-leciu odzyskania niepodległości, której "nie byłoby, gdyby nie zasługi polskiej wsi, gotowości oddania swoich synów na służbę Polsce".

Duda wskazał, że "dzisiaj mamy inną Polskę, mamy wspaniałe płody roli, mamy wiele wspaniałych, nowoczesnych gospodarstw rolnych".

- Dzisiaj mamy wreszcie ludzi przy władzy, którzy rzeczywiście troszczą się o polskiego rolnika - stwierdził.

Za troskę o rolnictwo prezydent dziękował obecnemu w Spale ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. Podziękował m.in. za 1,5 mld zł przekazane na rekompensaty szkód spowodowanych przez suszę, poszerzanie możliwości sprzedaży bezpośredniej i za propozycję postawienia na ekologiczne rolnictwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement