Ukraina nie wstrzyma tranzytu towarów z Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Kijowa Jarosław Junko PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2016,13:40 Aktualizacja: 20-01-2016,14:24
A A A

Kijów nie wstrzyma tranzytu towarów z Rosji, mimo że Moskwa, która wstrzymała przewóz towarów ukraińskich, wprowadza coraz to nowe utrudnienia w transporcie - oświadczyli przedstawiciele ministerstwa gospodarki Ukrainy.

- Nie działamy takimi metodami, jak nasi północni sąsiedzi i nie zamierzamy ograniczać dla nich tranzytu do krajów trzecich. Nie będzie ograniczeń ani dla towarów z UE jadących do Rosji, ani dla rosyjskich, które zmierzają do państw europejskich - zapewnił na konferencji prasowej Ajvaras Abromaviczius, minister gospodarki Ukrainy.

Wcześniej wiceminister Natalia Mykolska poinformowała, że Rosja wprowadziła nowe ograniczenia dla transportów z Ukrainy. Wcześniej Moskwa wpuszczała je na swoje terytorium wyłącznie przez Białoruś, a obecnie chce, by przejeżdżały one tylko przez granicę ukraińsko-rosyjską.

świńska grypa, wirus H1N1, Aleksandr Kwitaszwili, Lubow Nekrasowa, anna popowa

Na Ukrainie i w Rosji ludzie umierają na świńską grypę

Z powodu powikłań po grypie na Ukrainie zmarło 51 osób. Dominuje grypa wywołana przez wirus H1N1, znany jako świńska grypa. Co najmniej 12 osób na ta chorobę zmarło od grudnia w Rosji. - Mamy potwierdzone dane o 51 zgonach,...

- Według naszych informacji Rosja wprowadziła nowe ograniczenia. Domaga się teraz, by ukraińscy kierowcy, którzy przewożą towary przez rosyjskie terytorium, wjeżdżali na nie tylko przez przejścia na granicy ukraińsko-rosyjskiej - powiedziała wiceminister gospodarki, cytowana przez gazetę internetową „Europejska Prawda”.

W związku z tym ciężarówki, które udały się już na przejścia graniczne między Białorusią i Rosją, muszą zawracać i jechać na granicę między Ukrainą i Rosją. - Podwyższa to wartość tranzytu o 20-50 procent - podkreśliła Mykolska.

Rosyjskie władze blokują tranzyt towarów z Ukrainy od pierwszych dni stycznia. Jest to odpowiedź Moskwy na wejście w życie umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) między Ukrainą a UE.

To najważniejsza i największa część podpisanej w czerwcu 2014 roku umowy stowarzyszeniowej, której zawarcie było przyczyną wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Wejście DCFTA w życie opóźniono o ponad rok ze względu na zastrzeżenia Rosji.

Z początkiem stycznia Rosja wstrzymała także działanie umowy o wolnym handlu z Ukrainą i wprowadziła embargo na wiele importowanych z tego kraju artykułów żywnościowych. W odpowiedzi Kijów podjął analogiczne kroki.

Poszukując nowych szlaków transportowych do państw Azji, Ukraina wysłała w ubiegłym tygodniu eksperymentalny pociąg kontenerowy, który ma dotrzeć do granicy między Kazachstanem i Chinami z ominięciem Rosji.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu