Rolnicy nie mogą dojechać na własne pola

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2020,14:05 Aktualizacja: 19-04-2020,16:09
A A A

Ministerstwo rolnictwa Litwy rozważy w najbliższym tygodniu możliwość zezwolenia polskim rolnikom z Suwalszczyzny na uprawę należących do nich pól, które znajdują się po stronie litewskiej. W związku z zamknięciem granicy rolnicy z Polski nie mogą tam dotrzeć.

- Prawdopodobnie w drodze wyjątku zostanie stworzona taka możliwość - zapowiedziała Giedre Pupszyte, doradczyni litewskiego ministra rolnictwa, którą cytuje w niedzielę portal publicznego nadawcy lrt.lt.

Według Pupszyte, litewski resort rolnictwa do poniedziałku oczekuje na listę rolników z Polski, którzy posiadają ziemię na własność po litewskiej stronie bądź ją dzierżawią.

Paweł Szefernaker, tomasz praga, ministerstwo rolnictwa, kwarantanna

Ułatwienia dla rolników na granicach

Na wniosek Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa wprowadzone zostały ułatwienia w przekraczaniu granicy przez rolników, którzy prowadzą działalność na polach usytuowanych po dwóch stronach granicy w południowej i...

Następnie dla litewskiego rządu zostanie wystosowana prośba o zezwolenie im w drodze wyjątku na wjeżdżanie do Litwy.

Minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga wyraził opinię, że "sama praca na traktorze w polu nie stwarza zagrożenia".

Podkreślił jednak, że konieczne jest zagwarantowanie, że rolnicy z Polski będą na Litwie jedynie uprawiać ziemię, a "nie, że będą odwiedzali przy tej okazji swych znajomych w okolicznych wsiach".

Zgodnie z założeniem, polscy rolnicy nie byliby objęci wymogiem przymusowej dwutygodniowej kwarantanny.

Ocenia się, że ponad 110 rolników z Suwalszczyzny nie może uprawiać swoich pól znajdujących się na Litwie z powodu zamknięcia granicy w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, polsko-litewską granicę może przekraczać tylko na przejściach granicznych Kalwaria-Budzisko i Lazdijai-Ogrodniki. Po przekroczeniu granicy przybywających na Litwę z Polski bądź do Polski z Litwy obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj