Rekordowa susza w całym kraju, rolnicy są zrozpaczeni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2017,18:25 Aktualizacja: 04-11-2017,23:22
A A A

Całe terytorium Portugalii objęte jest suszą, której intensywność sięgnęła rekordowego poziomu.

Szacuje się, że już ponad 75 proc. obszarów kraju dotkniętych jest suszą ekstremalną - poinformował przedstawiciel instytucji ds. klimatu.

Dyrektor Departamentu Geofizyki i Klimatu w Portugalskim Instytucie Morza i Atmosfery (IPMA) Pedro Viterbo oświadczył czwartek, że nigdy wcześniej na terytorium Portugalii nie zanotowano tak intensywnej suszy.

Włochy, susza, uprawa, straty w rolnictwie, nawadnianie pól, klęska żywiołowa

Susza niszczy uprawy. Chcą ogłoszenia klęski żywiołowej

Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie...
- Cały kraj dotknięty jest suszą. Szacujemy, że 75,2 proc. terytorium jest objęte suszą ekstremalną, a 24,8 proc. suszą ostrą - powiedział Pedro Viterbo.

- Do tej rekordowej suszy w naszym kraju przyczynił się wyjątkowo upalny październik, który był zarazem miesiącem skrajnie suchym. Średnia temperatura powietrza była aż o pięć stopni Celsjusza wyższa w stosunku do średniej rocznej notowanej w naszym kraju od 1931 r. - dodał Viterbo.

Eksperci wskazują, że choć wysokie temperatury powietrza, przekraczające w październiku w wielu regionach 35 stopni Celsjusza, przysporzyły Portugalii w światowej turystyce opinii kraju ciepłego, a zarazem "atrakcyjnego poza sezonem urlopowym", to doprowadziły też do negatywnych zjawisk.

susza rolnicza, rzepak, rzepik, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, iunig

Naukowcy znowu obawiają się suszy w rolnictwie

Mimo wrześniowej aury naukowcy obawiają się suszy w rolnictwie, która może dotknąć zbiory rzepaku i rzepiku.    Naukowcy z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa co 10 dni przedstawiają swoją ocenę dotyczącą wilgotności gleb i...
- Wysokie temperatury powietrza i pogłębiająca się susza przyczyniły się do szybkiego rozprzestrzeniania się pożarów, które były szczególnie dotkliwe między 15 a 17 października, kiedy to na skutek żywiołu zginęło 45 osób. Z drugiej strony w najbliższym czasie nieuniknione wydają się podwyżki cen żywności - powiedziała PAP lizbońska ekonomistka Ana Silva.

Według organizacji zrzeszających portugalskich rolników susza nie tylko przyczyniła się do licznych w tym roku pożarów w Portugalii, które objęły także tereny rolne, lecz również zmusiła do ograniczenia powierzchni upraw.

We wrześniu br. rząd Antonia Costy uruchomił program pomocy rolnikom, którzy z powodu braku wody musieli ograniczyć obszar upraw. Najwięcej gospodarstw objętych programem znajduje się w trzech wschodnich dystryktach kraju: Portalegre, Beja i Evora.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu