Produkcja wina to niezły biznes. Można sporo zarobić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2017,13:00 Aktualizacja: 28-02-2017,13:23
A A A

Wśród dwustu najbogatszych Hiszpanów aż pięćdziesięciu to posiadacze winnic lub zakładów wyrobu win. Niektóre ze swoich firm winiarskich rozwijają daleko poza rodzinnymi stronami.

Hiszpania ma bogatą tradycję w produkcji i sprzedaży win. Trunki eksportowano tam już w czasach rzymskich. Każdy region ma zazwyczaj własne typowe dla okolicy wina. W ostatnich 40 latach w tym kraju sporo zainwestowano w branżę.

winnice, winorośla, wino, produkcja wina, wino gronowe

W Polsce jest coraz więcej winnic

Wino gronowe z polskich winnic wciąż pozostaje rzadkością, jednak jego produkcja w ostatnich latach zaczęła się dynamicznie rozwijać.    Od sierpnia 2015 do lipca 2016 r. wyprodukowano w Polsce 5,1 tys. hl wina gronowego (według danych...

Winnice, winiarnie, piwnice i składy znacznie się unowocześniły. Lokalni biznesmeni przeprowadzili szczególnie wiele przedsięwzięć w nowoczesne tłocznie, przy okazji sadząc eksperymentalne odmiany winogron. W rezultacie bary i sklepy zapełniły się dobrymi jakościowo oraz stosunkowo tanimi alkoholami.

Z danych uwzględniających największe fortuny Hiszpanii wynika, że liczne inwestycje w produkcję wina są niezwykle opłacalne. Aż 50 osób z listy 200 najbogatszych mieszkańców tego iberyjskiego kraju - według dziennika "El Mundo" - to posiadacze winnic lub zakładów wyrobu win.

Do czołówki przedsiębiorców winnych należą znane rody: familie Torres i Gonzalez Gordon. Posiadają one winnice i zakłady produkcyjne nie tylko w Hiszpanii, ale m.in. w USA, Chile i Argentynie.

Daniel Roman, enolog z madryckiego sklepu Maracuya powiedział, że dzięki licznemu gronu turystów docierających na Półwysep Iberyjski hiszpańskie wino wciąż należy do jednego z najpopularniejszych na świecie.
wina, produkcja wina, fałszowanie wina, bordeaux, francja

Słono zapłaci za fałszowanie wina

Winiarz z Bordeaux został skazany na dwa lata więzienia i 7,85 miliona euro grzywny za to, że do szlachetnych win z apelacji Medoc, Lalande-Pomerol i Saint-Emilion dolewał tanie wino przeznaczone do destylacji. Zarobił na tym 800 tys. euro. Aferze...

- Urlopowicze kupują wino tutaj, poznają je, smakują w nim, a następnie po powrocie do domów nabywają je w rodzimych sklepach. Trunki z Hiszpanii są bardzo popularne na świecie, ale w ciągu ostatnich lat zyskały też na popularności wina z innych państw. To częściowo wpłynęło na spadek marży w handlu hiszpańskim winem - wyjaśnił.

Pomimo niższych marży producenci i dystrybutorzy win mają znaczny udział w bogactwie generowanym przez 200 najbogatszych Hiszpanów. Szacowany jest on, wraz z wyrobem i sprzedażą żywności, na około 40 proc.

Pomimo wciąż widocznych w gospodarce hiszpańskiej negatywnych efektów kryzysu gospodarczego najbogatsi Hiszpanie mają się dobrze. Tylko w minionym roku majątek czołowej dwusetki zwiększył się o 31,4 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj