Hodowla przemysłowa i klimat niosą ryzyko następnych pandemii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2021,15:05 Aktualizacja: 02-02-2021,15:10
A A A

Serge Morand, specjalista chorób zakaźnych ostrzega w wywiadzie dla francuskiego portalu Atlantico, że świat czekają nowe pandemie, a ich rozwojowi sprzyjają przemysłowa hodowla zwierząt i ocieplanie się klimatu.

- Po koronawirusie inne epidemie mogą przekształcić się w kryzysy globalne. Od lat 70. choroby zakaźne, zwłaszcza odzwierzęce, coraz częściej przeradzają się w pandemie na różną skalę - mówi badacz francuskiego Centrum Narodowym Badań Naukowych i ekspert międzynarodowego centrum badań agronomicznych na rzecz rozwoju.

hodowla norek, koronawirus u norek, powiat kartuski, bogdan konopka

Trwa utylizacja tysięcy norek. Hodowca nie dostanie odszkodowania

Do jutra powinna zakończyć się utylizacja stada norek, w którym wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek  główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka. W stadzie znajdowało się 5845 norek. O pojawieniu się choroby u zwierząt...

- Zoonozy (choroby odzwierzęce) mają tu znaczenie kluczowe. Przewidzieliśmy je, ale nie wiedzieliśmy, że (pandemia koronawirusa) nadejdzie tak szybko - wyjaśnia ekspert.

Przypomina, że o ile możliwe jest, że pandemia koronawirusa wybuchła, ponieważ wirus obecny u nietoperzy przeskoczył barierę gatunkową, to inne zwierzęta mogą również być nośnikami chorób. - W najbliższych latach ryzyko pandemii będzie znacznie większe, głównie ze względu na wzrost populacji zwierząt hodowlanych - ostrzega Morand.

Wyjaśnia, że "choroby rozprzestrzeniają się bardzo często w zuniformizowanych środowiskach hodowli, stworzonych na potrzeby rosnącej populacji zwierząt hodowlanych".

Międzynarodowy transport zwierząt, eksport mrożonych kurczaków sprawia, że choroby odzwierzęce globalizują się.

- Trzeba podjąć wysiłki globalne i lokalne, by ograniczyć ryzyko kolejnych pandemii wywołanych przez zoonozy. Należy też pamiętać o tym, że dotyczy to również chorób zwierząt i roślin, które również się globalizują - podkreśla Morand.

Poważnym czynnikiem ryzyka jest też ocieplanie się klimatu, które sprawia, że rozprzestrzeniają się obecnie choroby, które niegdyś rozwijały się tylko w pewnych warunkach klimatycznych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj