Drogie pasze zagrażają produkcji drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
26-04-2016,14:35 Aktualizacja: 26-04-2016,15:16
A A A

Ceny pasz w Rosji przed rokiem poszły w górę prawie o 20 proc. osiągając rekordowo wysoki poziom. W 2016 r. eksperci spodziewają się dalszego wzrostu stawek.  

Notowania mięsa drobiu i jaj w tym wielkim kraju są ponadto pod presją nadpodaży, co w połączeniu z cenami pasz znacznie osłabiło opłacalność produkcji drobiarskiej. W lutym średnie stawki tuszek kurcząt w Rosji wynosiły 118 rubli za kilogram (1,79 dolara/kg) i były o 5 proc. niższe niż przed rokiem. W tym samym czasie pasze... podrożały o 11 proc. - informuje FAMMU/FAPA.

phil hogan, władimir putin, rosyjskie embargo

Rosja nie chce rozmawiać o zniesieniu embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin nie angażuje się w rozmowy z szefem KE w sprawie zniesienia embarga na unijne produkty rolne, a "do tanga trzeba dwojga" - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. - Po pierwsze, powiedzmy to jasno,...

Według raportu Banku Centralnego Rosji, ewentualne problemy ze zbiorami w 2016 r. mogą spowodować dalszy wzrost stawek. Eksperci spodziewają są zatem bankructw mniejszych gospodarstw bowiem ceny pasz stanowią obecnie niemal 70 proc. kosztów produkcji drobiarskiej.

Na początku roku do wyprodukowania 1 kg mięsa drobiu potrzeba było 2,4 kg paszy, a do produkcji 10 jaj 1,24 kg. Poza tym, rosną również ceny importowanych dodatków paszowych i premiksów z uwagi na dewaluację rubla. Według danych rosyjskich służb statystycznych w 2015 r. w kraju wyprodukowano 13 mln ton pasz dla drobiu, a bieżące zapotrzebowanie szacowane jest na 16-17 mln ton.

W ubiegłym roku Rosja prawie nie importowała pasz, wiec znaczny udział w tym rynku nie jest wykazany w oficjalnych statystykach. Pasze pochodzące z produkcji nierejestrowanej mogą być nawet o 20 proc. tańsze, ponieważ ich producenci nie płacą podatków i innych należności.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj